Niedospanie winą za „smaki” na junk food

Masz tyle pracy, że nie masz kiedy spać i w efekcie stale nie dosypiasz? Uważaj – łatwiej ci przybrać na wadzę. Głównie dlatego, że twój organizm staje się bardziej podatny na „śmieciowe jedzenie” i przekąski (najczęściej te najmniej zdrowe).

Analizując statystyki otyłości, naukowcy doszli do wniosku, że osoby, które często nie dosypiają częściej mają nadwagę lub są otyłe niż osoby, które regularnie śpią po 8 godzin dziennie. Z czego to wynika? Otóż (jak podaje badanie Sleep 2012) u osoby niewyspanej zaburzeniu ulega praca czołowego płata mózgu, który odpowiada za samokontrolę i podejmowanie złożonych decyzji. W efekcie, kiedy osoba niewyspana ma zadecydować czy ugotować pełnowartościowy obiad czy zamówić pizzę, jego mózg nie blokuje pomysłu z pizzą, tylko pozwala na podjęcie zgubnej dla wagi i zdrowia decyzji.

To kolejny powód by jednak się wysypiać. Zwłaszcza, że te części mózgu odpowiadają za decyzję nie tylko odnośnie jedzenia, ale również innych złożonych decyzji – zatem jeśli nie jesteśmy wyspani, możemy podjąć błędne decyzje dotyczące również innych sfer naszego życia.