Nie zwolnili Cię ? Uważaj na stres

Zwolnienia, zwolnienia, zwolnienia – codziennie takich informacji dostarcza nam rynek pracy. W efekcie żyjemy w coraz większym stresie. Stresują się pracodawcy, bo media przekonują ich że jest źle i trzeba będzie kogoś zwolnić. Stresują się pracownicy, bo boją się zwolnień w firmie, stresują się już zwolnieni bo boją się że nie znajdą pracy i jak się okazuje stresują się również Ci pracownicy, w których firmach zwolnienia już były i sytuacja jest w miarę stabilna. Psychologowie stres tych którzy nie zostali zwolnieni nazywają „syndromem ocalenia”.

Na czym polega „syndrom ocalenia” u tych którym udało się zachować stanowisko? Przede wszystkim pracownik, zamiast odczuwać zadowolenie że udało mu się zostać zaczyna odczuwać jeszcze większe napięcie – wiąże się to z tym, że spodziewa się że oczekiwania względem jego osoby wzrosły, że mniejsza ilość rąk do pracy powoduje większe obciążenie obowiązkami, wreszcie może mieć poczucie winy że to on ostał – zwłaszcza jeśli z natury ma obniżoną samoocenę. W redukcji stresu pracowników nie pomaga atmosfera w firmie, która staje się napięta i ciężka. Puste biurka i fotele przypominają o kryzysie i o tych, którzy pożegnali się z pracą. To przygnębia i pogłębia stres.

Jeśli więc jesteś „ocalonym” zwróć uwagę na swoje zachowanie i emocje w firmie. Masz prawo być zmęczony i sfrustrowany. Ma też prawo być Ci przykro. Życie jednak toczy się dalej, a poddawaniem się stresowi pogarszasz własną jakość życia.