Zawód Mikołaja wyjątkowo ryzykowny!

Czyj zawód niesie ze sobą największe ryzyko utraty zdrowia? Górnika? Kucharza? A może pracownika platformy wiertniczej? Nie! Najbardziej niezdrowy tryb życia przez swoją pracę prowadzi Mikołaj! Udowodnili to naukowcy z Uniwersytetu w Gothenburgu. Styl życia Mikołaja jest tak niezdrowy, że niestety, ale nie pożyłby on długo.

Już pierwszy rzut oka na Mikołaja, uświadamia że ma on poważne problemy zdrowotne. Spora nadwaga oraz erytrofobia (czyli chorobliwe czerwienienie się) to najbardziej widoczne problemy. Dodajmy do tego zwiększone ryzyko zawału serca oraz chorób wieńcowych spowodowane zarówno otyłością jak i bardzo stresującym trybem życia (spróbuj dostarczyć 152 miliony przesyłek w zaledwie 24 godziny!).

Wprawdzie miejsce zamieszkania Mikołaja (naukowcy sugerują Laponię, bowiem na biegunie północnym występowałyby trudności z wykarmieniem reniferów) obfituje w zdrową żywność (świeże łososie, naturalna woda źródlana, mięso renifera), ale z drugiej strony, ogromne obłożenie pracą w sezonie świątecznym powoduje trudności z zachowaniem regularnych posiłków. Poza tym cukierki, pudding oraz inne świąteczne delicje niewątpliwie zapychają arterie Mikołaja i dodatkowo obarczają go zwiększonym ryzykiem demencji. W niektórych kulturach istnieje też tradycja zostawiania dla Mikołaja kieliszka „czegoś mocniejszego” na rozgrzewkę. Nawet jeśli robi tak jedynie 1% gospodarstw domowych do których Mikołaj ma dostarczyć paczkę, i tak daje to 380.000 litrów wódki – a temu nikt nie da rady.

Aby rozdać wszystkie prezenty, Mikołaj musi przejechać ogromną ilość kilometrów z prędkością ok 90 km na sekundę – dałoby to przeciążenie ok 14 milionów razy większe niż ciążenie ziemskie (dla porównania, piloci są w stanie bez uszczerbku dla zdrowia przeżyć 6g, przy 7g już mdleją). W ciągu jednej nocy, Mikołaj ma tez niezły trening siłowy, przyjmując bowiem, że średnio prezent waży około 1 kg, Mikołaj musi przenieść przez kominy na całym świecie około 380.000 ton prezentów.

Nie ma zatem wątpliwości, że praca Mikołaj a należy zarówno do najtrudniejszych, jak i najbardziej niszczących zdrowie prac na świecie. Na szczęście, to nie na nauce opiera się istnienie Mikołaja.

źródło: sciencedaily.com