Negatywny wpływ pracoholizmu na zdrowie

Twoja żona skarży się na to, że nie masz dla niej czasu przed snem? Zamiast o dzikim seksie marzy ci się po prostu możliwość przespania godzinki więcej? Często brakuje Ci słów kiedy chcesz wyrazić swoje myśli i bywasz stale rozkojarzony? To niestety efekty naszego przepracowania oraz pracy po godzinach.

Pracownik, który ponad 55 godzin w tygodniu spędza na pracy, doznaje obniżenia funkcji poznawczych (badania Naukowców z Instytutu Medycyny Pracy w Helsinkach) a ci którzy pracują w ten sposób przez dłuższy okres czasu, w okresie osiągnięcia wieku średniego mają uboższe słownictwo i myślenie przyczynowo-skutkowe. Takie łagodne upośledzenie funkcji poznawczych to dokładnie takie same objawy z jakimi spotykamy się w pierwszej fazie rozwoju Alzheimera.

W 2006 roku, na zlecenie Naczelnej Rady Lekarskiej przeprowadzono w Polsce badania z których wynika, że aż 90% problemów somatycznych u pracowników, związanych jest z nadmiarem obowiązków i przepracowaniem. Innymi słowy mówiąc – praca (a raczej zbyt duża ilość nadgodzin i coraz częstsza praca na dwa etaty), po prostu nam szkodzą.