Narzędzie, które pomoże Ci określić ile chcesz zarabiać

Pamiętacie jak pisałam o tym, że jedną z metod określenia własnych oczekiwań finansowych – z czym mamy spore problemy – może być ustalenie stawki godzinowej, za jaką chcemy pracować? Aby przeliczyć nasze zarobki w kontekście tego jakie mamy wydatki, trzeba wziąć pod uwagę sporo zmiennych. Dziś chciałabym Wam zaproponować narzędzie, które może Wam w tym nieco pomóc.

Wprawdzie narzędzie to skonstruowane zostało dla freelencerów, czyli osób, które pracują na zlecenie dla różnych klientów i wykonują pracę w domu, ale po drobnych modyfikacjach, mogą z nieco skorzystać również osoby, które pracują na etacie.

Założeniem jest wyliczenie oczekiwanej stawki za godzinę. W tym celu wpisujemy w określone rubryki nasze codzienne wydatki i koszty. Niestety narzędzie jest angielskojęzyczne, jeśli więc nie znasz angielskiego, poproś o pomoc kogoś, kto mówi w tym języku.

Pierwsza grupa danych to nasze koszty (Business Cost)- w przypadku pracy na etacie kosztów (poza dojazdem do pracy) nie mamy. We wszystkie rubryki wpisujemy więc „0″ (jeśli dojeżdżamy do pracy wpisujemy koszt benzyny lub biletów w rubryce drugiej). Druga grupa, to nasze wydatki (Personal cost) w ujęciu rocznym. Wpisujemy tu kwotę czynszu, codziennych wydatków, wydatków dodatkowych (wakacje, kino, nowa lodówka). Opcję emerytury (retirement account) możemy pominąć, chyba że odkładamy na III filar. Trzecia grupa danych to ilość czasu, za jaki dostajemy wynagrodzenie. Wpisujemy więc ile dni w tygodniu pracujemy Nie zaznaczamy urlopów, świąt ani chorobowego (wpisujemy „0″) bo przy pracy na etacie i tak mamy za to płacone. W kolejnej części wpisujemy ile godzin dziennie pracujemy (np. 8). W rubryce określającej procentową ilość czasu za jaką mamy płacone, zaznaczamy 100% – przy pracy na etacie płacone mamy 100% czasu pracy, nawet jeśli siedzimy na naszej -klasie. Na końcu możemy zaznaczyć kwotę oszczędności, jaką chcielibyśmy rocznie zgromadzić. Potem klikamy na kalkulatorek i mamy kwotę jaką powinniśmy zarabiać na godzinę, by na wszystko nam starczyło. Potem wystarczy wspomnianą stawkę pomnożyć przez ilość godzin pracy w miesiącu i mamy określone nasze oczekiwania finansowe netto.

Kalkulator może się przydać najbardziej tym osobom, które pracują w sposób nie standardowy – np. na część etatu lub w systemie powyżej 8 godzin dziennie.