Najlepsi pracodawcy wg. Hewitta

Wczoraj ogłoszono listę najlepszych pracodawców 2009 roku. W organizowanym po raz czwarty w Polsce badaniu, wzięło tym razem udział aż 126 firm. Tytułem najlepszego pracodawcy nagrodzono 12 firm. Czy jest wśród nich tez Twoja? Palma pierwszeństwa w kategorii firm dużych przypadła Quintiles Poland, a w kategorii średnich firm EMC Computers Systems Poland.

Wyniki rankingu dla średnich i dużych przedsiębiorstw obejrzeć można na poniższych zdjęciach.

Co ciekawe, niektóre firmy zniknęły z rankingu, inne zaś dzielnie trzymają się już prawie od samego początku. Rokrocznie, na liście Hewitta pojawia się Microsoft Sp. z o.o. wprawdzie w tym roku dopiero na 5 miejscu, a bywał na pierwszym, ale liczy się sam fakt tego że firma wydaje się nie spoczywać na laurach. Od trzech lat, Hewitt nagradza też firmę Starcom Sp. z o.o. Firmy Bluemedia, M.G. Centrum Toyota Katowice i EMC Computer System Polnad – tegorocznych zwycięzca, pojawiają siew rankingu od dwóch lat. Cieszy też powrót firmy ZPC Mieszko, która w 2007 roku, znalazła się w rankingu, ale w 2008 roku nie pojawiła się na liście nagrodzonych.

A co właściwie oznacza tytuł najlepszego pracodawcy?

Otóż firma Hewitt Associates badanie przeprowadza bardzo szeroko i dokładnie -ankietowani są szeregowi pracownicy, działy HR oraz kadra managerska a samo badanie obejmuje wszystkie obszary wpływające na zaangażowanie i satysfakcję pracownika. Pracownicy oceniają między innymi możliwości rozwoju, relacje wewnątrz firmy, politykę i praktyki organizacyjne, równowagę między życiem osobistym a pracą oraz warunki sprzyjające samorealizacji.

Poza samym tytułem najlepszych pracodawców, firma Hewitt przeprowadziła też analizę zaangażowania pracowników. Wynika z niej, że w czasach kryzysu czujemy się bardziej zmotywowani do pracy. W ciągu ubiegłego roku wzrosło też zaangażowanie pracowników (z 43% do 48% a u kadry managerskiej z 71% do 78%). Wzrosła też lojalność pracowników, co jednak spowodowane jest głównie obawą o utratę miejsca pracy i mniejszą motywacją do zmiany pracy ze względu na kryzys na rynku. Spadła też liczba osób które uważają że bez problemu w ciągu kilku tygodni znaleźliby nową pracą (z 56% do 42%)