Mało empatyczny jak … Polak

wsparcie pracownikaCzy jesteś osobą empatyczną? Przejmujesz się losem innych osób, łatwo rozpoznajesz cudze emocje, potrafisz się postawić w czyjejś sytuacji? W wielu obszarach zawodowych – szczególnie obsłudze klienta oraz sprzedaży, empatia jest niezwykle ważna. Okazuje się jednak, że Polacy mają jej niewiele.

Wiliam Chopik z Michigan State University przeprowadził pierwsze ogólnoświatowe badanie empatii Ponad 104.000 osób z całego świata wypełniło kwestionariusz online. Wynikamy będziecie zaskoczeni. W krajach o najwyższym wskaźniku empatii nie ma Polski. Nie ma też żadnego innego kraju z Europy wschodniej. Wszystkie  znalazły się na szarym końcu – w najgorszej 10.tce (ostatnie miejsce zajęła Litwa). Polacy okazują się nieempatyczni, podobnie jak Czesi, Słowacy, Bułgarzy i Rumuni. Czyżby chodziło o to, że wraz ze spadkiem zarobków spada nam zdolność bycia otwartym na potrzeby  innych ludzi?

empatia

Chyba niekoniecznie, bo wśród najbardziej empatycznych krajów są również takie, gdzie życie jest raczej trudne. Jakie zatem kraje okazują się najbardziej empatyczne? Ekwador, Arabia Saudyjska, Peru, Dania, emiraty Arabskie, Korea, USA, Tajwan, Kostaryka i Kuwejt. To mieszkańcy tych krajów najlepiej rozumieją innych i są w stanie odczytywać cudze emocje.

Tagi: