Mail do zwolnionego współpracownika – co w nim napisać?

fired managerKiedy ktoś z naszych najbliższych współpracowników zostaje zwolniony, to zdecydowanie nie jest to najłatwiejsza sytuacja. Zwłaszcza, jeśli osobę tą ceniliśmy i dobrze nam się z nią pracowało. Wiele osób w ostatnim dniu swojej pracy, wysyła zbiorczego maila pożegnalnego do współpracowników. Czy odpowiadać na takiego maila i co w nim napisać?

Jeśli mail do kolegi z pracy został napisany z firmowej skrzynki, a ty chcesz odpowiedzieć z firmowego adresu mailowego, to uważaj na słowa – twój szef (jako że jest to jakby nie patrzeć służbowa korespondencja), może podglądnąć twojego maila. Jeśli zatem zamierzasz napisać o tym, jakim chamem jest szef  jak bardzo to niesprawiedliwe, że osoba ta została zwolniona, lepiej wykorzystaj do tego prywatne maile (swoje i odbiorcy) i nie pisz tego maila w czasie pracy.

Co w takim mailu może się znaleźć? Przede wszystkim podziękowania za dobrą współpracę – o ile możesz, podaj konkretne przykłady, za co ceniłeś współpracownika. Osoby zwolnione często doświadczają poczucia niewiary we własne możliwości. Zwolnienie jest ciosem wymierzonym w ich kompetencje – zatem podkreślenie tego, co robiły świetnie może im po prostu pomóc. Jeśli jesteś w stanie dać tej osobie dobre referencje (z czystym sumieniem), zapewnij o takiej możliwości. Coraz częściej pracodawcy stosują referencje 360 stopni, czyli pytają o kandydata nie tylko szefa, ale również współpracowników, podwładnych, klientów.

Możesz też dać takiej osobie sygnał, że dasz jej znać, jeśli dowiesz się o jakiejś ciekawej i odpowiedniej dla niej ofercie pracy. Na końcu, możesz po prostu spytać wprost, czy osoba taka czegoś nie potrzebuje. Czasem po prostu po zwolnieniu trzeba się wygadać.