Kto może spodziewać się kontaktu od head – huntera?
Na rynku pracy mamy dość trudną sytuację. Z jednej strony mamy wiele osób bez pracy, bezskutecznie poszukujących zatrudnienia. Z drugiej – mamy mnóstwo wolnych miejsc pracy – które mimo wysiłków rekruterów czy szefów pozostają nieobsadzone, nie ma bowiem odpowiednich kandydatów z oczekiwanymi kwalifikacjami. Dlatego też, head hunterzy stale próbują pozyskiwać pasywnych kandydatów, czyli kontaktować się z ludźmi mającymi pracę, by zainteresować ich kontrofertą innej firmy. Kto może spodziewać się kontaktów od head hunterów?
Entelo, serwis który pomaga rekruterom znaleźć kandydatów, którzy mimo iż posiadają pracę byliby skłonni ją zmienić, przyjrzał się temu, jacy pasywni kandydaci najczęściej odpowiadają na „zaczepki” head-hunterów i stworzył dzięki temu profil potencjalnego pracownika, który najchętniej odpowie na maila rekrutera z propozycją zmiany pracy. Osoby będące na tym właśnie etapie kariery zawodowej, najczęściej będą otrzymywać propozycję z innych firm. Jacy to kandydaci?
Staż pracy między 2-3 lata w jeden firmie
Osoby o krótszym stażu, jeszcze nie zdążyły się firmą znudzić ani rozczarować. Nadal liczą na podwyżki i premie, nadal wierzą w możliwości awansu, a praca stawia przed nimi wyzwania. Dwuletni staż daje już szanse na to, że pewne obietnice kierownictwa okazały się bez pokrycia a sama praca przestała być już fascynująca – takie osoby mogą chętniej odpowiedzieć na propozycję przyjrzenia się nowym możliwościom kariery.
Z kolei staż dłuższy niż 5 lat w jednej firmie pokazuje, że pracownikowi jest w tej firmie naprawdę dobrze i szanse na to, by tą pracę zmienił są małe. Trzeba wtedy dokładnie zbadać jego potrzeby i mieć mu co zaoferować, by taki pracownik zainteresował się opcją zmiany pracy.
Kondycja firmy
Jeśli w firmie nagle wstrzymane zostały procesy rekrutacyjne lub doszło do zwolnień to dla head hunterów jest sygnał, że pracownicy tej firmy w obawie przed zwolnieniami będą bardziej otwarci na rozmowy o zmianie pracy. Dlatego, dobrzy head hunterzy stale śledzą newsy z rynku i dopytują się o to, czy w danych firmach warunki pracy nie ulegają pogorszeniu.
Aktywność w sieciach społecznościowych
Osoby, które planują zmienić pracę, zaczynają aktywniej działać w sieciach społecznościowych. Poprawiają swoje profile w profesjonalnych serwisach takich jak LinkedIn czy Goldenline, usuwają stare zdjęcia z FB, zaczynają chronić prywatność. Jeśli zatem osoba zajmująca się headhuntingiem zaobserwuje te zmiany, jest to dla niej sygnał, że stajesz się otwarty na zmianę pracodawcy.