Kto jest najbardziej senny w pracy?

Czy zdarza ci się odczuwać senność w pracy? Jeśli nie, to masz rzeczywiście sporo szczęścia (albo się wysypiasz, albo masz pasjonującą pracę). Bardzo niewiele jest zawodów, w których senność jest pozytywna (wyjątkiem może być np. specjalista od snu). W którym zawodzie pracownicy są najbardziej senni?

National Sleep Foundation (instytucja z USA) przeprowadziła badania wśród pracowników z różnych grup zawodowych ze szczególnym naciskiem na osoby zatrudnione w transporcie – a więc tam, gdzie nagły atak senności może być szczególnie niebezpieczny zarówno dla pracownika jak i dla innych uczestników ruchu. Co się okazało?

Mniej więcej co czwarty konduktor i pilot uważają, że senność upośledza wykonywaną przez nich pracę przynajmniej raz w tygodniu. Ponad połowa konduktorów i pilotów uważa, że w ciągu tygodnia rzadko zdarza im się wyspać. Wśród osób nie związanych z transportem, grupa pracowników i podobnych problemach jest zbliżona (42%). 17% osób nie pracujących w transporcie również uważa, że przynajmniej raz w ciągu tygodnia nadmierna ochota na drzemkę powoduje, że popełniają w pracy błędy.

Z badań wynika, że choć w transporcie senność jest poważniejszym problemem, to na brak dostatecznej ilości snu i jego kiepską jakość skarży się tak naprawdę wielu pracowników. A czy wy jesteście zawsze wyspani? Czy macie jakieś sprawdzone sposoby jak się lepiej wysypiać?