Ile kosztuje Cię praca?

money-256282_640Pracujemy (nie tylko, ale również) po to, by zarabiać. Okazuje się jednak, że poza inwestycją czasu, w pracę inwestujesz też realne pieniądze – na dojazd, lunch czy kawę na wynos. Sprawdź, ile kosztuje Cię praca!

Serwis CareerBuilder przeanalizował, ile kosztuje nas pracowanie. Wyszło na to, że Amerykanin przeznacza średnio 3000 USD na to, by w ogóle pracować. Ile kosztuje to Polaka? Sprawdźmy!

Dojazd do pracy

Do pracy dojeżdżamy najczęściej samochodem bądź komunikacją miejską. W przypadku samochodu, kosztuje nas to ok. 1500 zł rocznie (benzyna przy dojeździe 6 km w jedną stronę i spalaniu 8 litrów na 100 km + część opłat stałych za samochód – naprawy, przeglądy, opony, itd.).  Autobus jest nieco tańszy. Bilet miesięczny autobusowy kosztuje – w zależności od miasta – od ok. 48 zł do ok. 100 zł , czyli rocznie średnio 840 zł.

Lunch

Niektórzy przynoszą do pracy kanapki, ale dużą popularnością cieszy się lunch na zamówienie. Oczywiście nie jest to pełna strata pieniędzy (gdybyśmy nie pracowali, to też byśmy jedli), ale jednak zamawialibyśmy lunch rzadziej. Średnio, lunch na mieście kosztuje 12 zł. Przygotowane w domu kanapki – ok 5 zł. Zatem na lunche wydajemy dodatkowo 7 zł x 200 dni (1400 zł rocznie).

Kawa

Niektórzy piją kawę w pracy samodzielnie przygotowaną, ale coraz częściej w biurach montuje się automaty vendingowe (a to każdorazowo przynajmniej 2 zł wrzucone do maszyny) bądź kupuje się kawę na wynos (a to już minimum 8 zł). Kawa potrafi nas zatem kosztować nawet ponad 1000 zł rocznie.

Ubiór

Do pracy trzeba się ubrać i o ile w domu też w czymś musimy przebywać, to niekoniecznie musi to być garnitur oraz skórzane obuwie. W przypadku kobiet dochodzi też koszt kosmetyków do makijażu. To, ile wydajemy na ubranie to sprawa indywidualna, ale trudno oczekiwać, że będzie to mniej niż kilkaset złotych rocznie.

Opieka

Ci, którzy mają dzieci w żłobku lub przedszkolu bądź muszą zatrudnić nianie, wydają na opiekę około połowy zarobków. Coraz częściej płacić musimy też za opiekę nad rodzicami. W efekcie pół życia opiekujemy się dzieckiem, a drugie pół rodzicami – zawsze zatem za coś trzeba płacić.

Jak widać, praca kosztuje nas niemało. W zależności od dojazdów, stylu życia czy dress code wydajemy na pracę od 900 do kilku tysięcy złotych rocznie.

Tagi: