Korzyści z bycia pracownikiem długoletnim

Czy opłaca się pracować w jednej firmie przez lata? W obecnych czasach, zwłaszcza wśród młodych osób, panuje przekonanie że najłatwiej podnieść swoją pensję nie poprzez rzetelną pracę dla jednego pracodawcy, ale przez skakanie z firmy do firmy na coraz wyższe stanowiska i coraz wyższe pensje. Z badań IPK (firmy konsultingowej) wynika, że osoby poniżej 25 lat zmieniają pracę średnio co 14 miesięcy. Czy pracodawcy starsi stażem mają jakieś profity dodatkowe, które sprawiają, że jednak warto czasem zostać w firmie nieco dłużej?

Jak wyglądają korzyści z bycia pracownikiem z dłuższym stażem sprawdzili badacze z Carnegie Mellon University. Okazało się, że pracownicy z dłuższym stażem oraz ci, którzy radzą sobie nadzwyczajnie dobrze w pracy często mają z szefem różnego rodzaju umowy i ustalenia, które dają im dodatkowe przywileje ułatwiające życie bądź uprzyjemniające pracę – np. mają większe biurka, dostęp do okna w open space, możliwość urwania się wcześniej z pracy czy brak zwracania uwagi przez szefa przy spóźnieniu się.

Tego typu udogodnienia, które nie odnoszą się bezpośrednio do wynagrodzenia, odróżniają pracowników lojalnych i dbających od interesy firmy od pracowników młodych stażem, którzy jeszcze nie zdążyli udowodnić swojego oddania wobec firmy.

Oczywiście nie ma róży bez kolców- w toku analizy okazało się, że te dodatkowe przywileje, (rzadko gdziekolwiek zapisywane, ale wyraźnie odczuwane zarówno przez załogę jak i kadrę zarządzającą), są w pewnym sensie kredytem zaufania – gdyż to od tych bardziej lojalnych pracowników oczekuje się pomocy, kiedy goni termin, zostania dłużej, kiedy sytuacja tego wymaga, czy „gaszenia pożarów” które wywołują młodsi stażem pracownicy. Nierzadko okazuje się, że gdyby młodszemu stażem pracownikowi zaproponować przywilej – np. w postaci przymykania oka na spóźnienia, ale jednocześnie oczekiwać od niego w wyjątkowych sytuacjach pracy przez 12 godzin, nie byliby oni zadowoleni (choć „przymykania oka” zazdroszczą).

Dr. Rousseau, która koordynowała badania, przyjrzała się wielu firmom w Indiach i Europie i uważa, że praktycznie nie ma firm, w których przynajmniej 25% pracowników nie mogłoby liczyć na nieco lepsze traktowanie, przez wzgląd na ich lojalność. Badaczka uważa zresztą, że to dobry trend – jeśli bowiem w firmie wszyscy pracownicy traktowani są równo, to choć jest to łatwiejsza sytuacja dla kadry zarządzającej (mamy bowiem wtedy mniej konfliktów), to lojalność pracowników (nawet tych starszych stażem) jest mniejsza i bardziej oparta o benefity płacowe.

A czy w waszych firmach zauważacie przywileje jakie mają starsi stażem pracownicy? Czy też managerowie nie robią wyjątków i wszystkich traktują równo?A może ku odmianie lepiej mają młodsi stażem, od starszych bowiem więcej się wymaga a nie daje nic w zamian?