Kierowca i urzędnik – najbardziej narażeni na otyłość

Które zawody sprawiaj, że jesteśmy bardziej narażeni na to, że przybędzie nam kilku kilogramów? Według badań opinii społecznej, mamy trzy grupy zawodowe, które na otyłość są narażone najbardziej – są to kierowcy, urzędnicy i ..politycy.

Według badań przeprowadzonych przez Medicover, wcale jednak z urzędnikami nie jest tak źle. Otyłych urzędników jest „tylko” 10% zaś 30% pracowników biurowych ma nadwagę.  Czy to dobry wynik? Medicover uważa że tak, choć z drugiej strony, 30% pracowników z nadwagą to wizje sporych wydatków na leczenie chorób serca i ryzyko mniejszej wydajności w pracy.

Bardziej niż szeregowi pracownicy biurowi, otyli są pracownicy produkcji oraz managerowie. W pierwszej grupie, nadwagę ma 40% pracowników, wśród managerów  i prezesów, otyłość występuje u co 8 osoby – czy winą jest zajadanie problemów i stresu czy też większa ilość pracy i przez to częstsze sięganie po Fast Foody?

Jak wynika z ostatnio przytaczanych przeze mnie badań, 62% pracowników uważa, że warto być szczupłym. Wiemy też, że u kobiet otyłość często wiąże się ze zmniejszeniem pensji w stosunku do szczupłych koleżanek. Być może to właśnie chęć zwiększenia swoich szans na rynku pracy powoduje, że 3,7% pracowników biurowych ma niedowagę – a gros z tego, to kobiety. Pamiętajmy też o tym, że zwiększony poziom stresu u niektórych osób owocuje niechęcią do jedzenia (lub zwykłym brakiem czasu na to, by coś w ciągu dnia przekąsić).  Zarówno nadwaga jak i niedowaga wiążą się z problemami ze zdrowiem i jeśli  nawet nie nasza praca nie motywuje nas do tego by dbać o właściwą linię, to dbajmy o nią ze względu na nasze zdrowie.

źródło:rp.pl