Jedzenie, które powoduje, że jesteś śpiący w pracy

Lubimy w pracy przekąsić małe co nieco. Niestety, nieodpowiednie produkty mogą spowodować, że zamiast zastrzyku energii i chęci do pracy zrobimy się ociężali, senni i zaczniemy marzyć jedynie i miłej, przytulnej kanapie na której moglibyśmy uciąć sobie popołudniową drzemkę. Wprawdzie drzemka jest w pracy korzystna – co udowodniono naukowo, ale w naszych polskich warunkach, taka możliwość jest spotykana niezwykle rzadko. Musimy więc radzić sobie z sennością inaczej – nie poprzez kawę, ale poprzez unikanie „złego jedzenia”.

Jedzenie z wysoką zawartością cukru

Teoretycznie, uderzeniowa dawka cukru (czyli taka jaką otrzymamy po zjedzeniu słodkiego batonika czy pączka) dodaje nam energii i siły. Działa jednak bardzo zdradliwie i krótkofalowo. Zwiększona ilość cukru powoduje bowiem zwiększenie produkcji insuliny, co zwrotnie po bardzo krótkiej chwili energetycznego szaleństwa w naszym organizmie powoduje spadek energii, senności i … (nie taki znowu mały) głód.
Warto pamiętać o tym, że wysoki indeks glikemiczny (a więc to co decyduje o tym, ze szybko robimy się senni i głodni) posiadają nie tylko czekoladki, ale również winogrona, płatki kukurydziane czy …gotowane ziemniaki.

Jedzenie z wysoką zawartością tłuszczu

Jedzenie z wysoką zawartością tłuszczu powoduje senność, gdyż cała energia organizmu skupiona jest na tym, aby walczyć z tłuszczem i go szybko rozłożyć. Tłusty obiad potrafimy trawić nawet 6-8 godzin. Efekt? Odczuwanie zmęczenia w mięśniach, trudności z koncentracją – krew pompuje bowiem tlen głównie tam, gdzie najbardziej go potrzeba, a więc do układu pokarmowego. Najlepszy nawet hamburger z frytkami nie jest więc wart walki z sennością przez kolejne trzy godziny, które pozostały do wyjścia z pracy.

Alkohol
W pracy nie pijemy. Teoretycznie. Czasem zdarzy się bowiem lampka szampana z okazji czyjegoś ślubu, czekoladka z likierem z okazji czyichś urodzin… niektórzy mają też manierę picia małego piwa do lunchu na mieście. Alkohol zaś, w niewielkich dawkach działa uspokajająco i relaksująco. Efekt? po małym piwku tak miło byłoby się na chwilę położyć.

Jeśli więc chcesz coś przekąsić, wybierz pieczywo wieloziarniste, owoce o niskim indeksie (świetne są czereśnie – dostępne właśnie teraz!), sałatkę warzywną bez tłustego, zawiesistego sosu. Będzie ci się lepiej pracowało i nie będziesz taki senny w pracy!

źródło: articlesbase.com