Jak zwiększyć produktywność pracowników? Pozwolić im zaprojektować własne miejsce pracy!

Lubicie swoje biura? Na ile Wasz szef pozwala wam na wyrażenie swojego indywidualizmu? A może zabrania trzymania nawet zdjęcia rodziny na biurku? Możliwość personalizacji własnego miejsca pracy okazuje się bardzo korzystna nie tylko z punktu widzenia zadowolenia z pracy pracownika, ale również wpływa pozytywnie na wzrost produktywności! – tak twierdzą przynajmniej psycholodzy z Uniwersytetu Exeter.

W typowej korporacji nie ma miejsca na indywidualizm. Przestrzeń biurowa jest jednostajna i zgodna z identyfikacją wizualną firmy – dominują kolory uznawane za neutralne, ewentualnie związane z logotypem i barwami firmy. Niekiedy pracownicy mogą wprowadzać drobne, osobiste detale w ramach własnego biurka, niekiedy zaś zabrania się im nawet umieszczenia zdjęcia rodziny na biurku. Tymczasem możliwość zaprojektowania własnego miejsca pracy i przyozdobienia go tak, jak lubimy, ma zbawienny wpływ na produktywność.

W ramach badań nad związkiem między przestrzenią biurową i warunkami pracy a efektywnością pracy i samopoczuciem pracowników, dr Craig Knight przebadał blisko 2000 pracowników. Badania prowadzone były zarówno metodą kwestionariuszową, jak i sporządzono dwa eksperymenty, które miały zbadać sposób radzenia sobie z zadaniami w różnych warunkach przestrzeni biurowej. Do jakich wniosków doszedł psycholog?

Otóż okazało się, że im większy wpływ pracownicy mogli mieć na wygląd swojego miejsca pracy, tym bardziej zadowoleni z pracy byli. Wzrastała też ich motywacja. Pracownicy w biurach w których mogli samodzielnie wpływać na to, jak wygląda ich miejsce pracy czuli się w biurze bardziej komfortowo, mocniej identyfikowali z firmą i mieli bardziej pozytywny obraz swojego pracodawcy. Oczywiście, sama dekoracja miejsca pracy nie zapewni poczucia szczęścia w pracy, ale … warto mieć to na uwadze projektując miejsce pracy przyjazne pracownikom.

źródło:eurekalert.org