Jak wrócić do pracy po Świętach?

Niektórzy z nas już dziś musieli pójść do pracy po świętach– sklepy wielkopowierzchniowe, zakłady pracy zmianowej czy niektóre instytucje publiczne lub prywatne były dziś normalnie czynne – jak w każdą niedzielę. Masowy powrót do pracy czeka nas jednak jutro. I choć w perspektywie mamy kolejny przedłużony weekend, to przeżycie najbliższych czterech dni, nie będzie łatwe. Jak poradzić sobie w pracy, aby nie zmarnować poniedziałku, a jednocześnie nie zniechęcić się całkiem do pracy, o co najłatwiej właśnie wtedy, kiedy od pracy odpoczniemy.

1. Przede wszystkim, mimo iż zostało nam jeszcze mnóstwo smakołyków po Świętach, nie przejadajmy się na noc. Będzie się nam kiepsko spało i obudzimy się zmęczeni i ociężali. Warto pomyśleć też o ziołach, które mogą stanowić ulgę dla zmęczonego żołądka.

2. Nastawienie – kiedy rano się obudzisz, spróbuj zapanować nad myślami i nie powtarzać niczym mantry „Nie chce mi się. Nie chce mi się”. Zamiast tego, pomyśl o tym, ze spotkasz się z pracownikami, których lubisz, załatwisz sprawy, których nie zdążyłeś (lub nie chciało Ci się załatwiać) przed Świętami, omówisz kwestię prezentów i świątecznej atmosfery z innymi – jednym słowem, przełamiesz świąteczną nudę. (i teściowa już wyjechała…)

3. Nie planuj zbyt wielu czynności w pierwszy dzień po świętach – będzie pracował nieco wolniej niż zwykle, dlatego zaplanuj zaledwie 80% tego, co normalnie robisz w ciągu dnia pracy.

4. Po przyjściu do pracy i przeglądnięciu maili (jeśli jakieś nagromadziły się przez Święta) zaplanuj od razu wszystkie 4 dni swojej pracy – w ten sposób, efektywnie wykorzystasz wszystkie dni, przed Nowym Rokiem. Poza zadaniami trudniejszymi zaplanuj też prostsze przerywniki – sprzątanie biurka, porządek w dokumentach i folderach w komputerze – to i tak raz na czas trzeba zrobić, a zwykle, w codziennym natłoku zadań nie ma na to czasu.

5. Zaplanuj na jutro aktywność fizyczną – dłuższy spacer, siłownię, godzinę na basenie czy rowerkach spinningowych. Zajęcia sportowe doenergetyzują Cię i wygnasz z ciała świąteczne lenistwo – dzięki temu wtorek będzie już przyjemniejszy.