Jak się pozbyć złości w pracy? Pomódl się!

Co robicie, kiedy coś Was w pracy zdenerwuje? Idziecie na spacer, a może ściskacie piłeczkę antystresową? Naukowcy z Ohio, Amsterdamu i Michigan doradzają by … się pomodlić.

Badania nad efektem modlitwy przeprowadzono w trzech ośrodkach akademickich. Grupy były różne – w niektórych badaniach brali udział chrześcijanie, w innych ateiści, w jeszcze innych grupa była mieszana. U badanych mierzono poziom gniewu, zmęczenia, obniżenia nastroju i napięcia przed rozpoczęciem badań i po nich. Niektóre grupy celowo wprowadzano w zdenerwowanie. Co się okazało?

Niezależnie od tego czy badani byli osobami wierzącymi czy też nie i niezależnie od tego czy mieli modlić się za osobę która była im obca czy bliska, czy też była tą przez którą byli zdenerwowani – modlitwa obniżała poziom złości i napięcia, redukując stres i poziom agresji.

Modlitwa osób niewierzących wprawdzie bardziej przypominała medytację, co nie zmienia faktu, że poświecenie chwili na skupienie i myślenie o innych pozwoliło na uspokojenie i wyciszenie organizmu – zamiast więc tłuc talerze czy mordować piłeczkę antystresową, można się pomodlić. Czy myślicie, że pracodawcy poza pokojami do drzemek powinni też pomyśleć o pokojach do medytacji, które pozwoliłyby się nam uspokoić w pracy? A jak Wy radzicie sobie ze stresem i złością w pracy?

źródło:impactlab.net