Jak pożegnać się ze współpracownikami?

Stało się. Odchodzisz z firmy. Złożyłeś już wypowiedzenie, ale w zależności od okresu wypowiedzenia zostało jeszcze nieco czasu do przepracowania w starej firmie. Szef już wie, ale co ze współpracownikami? Jak się z nimi pożegnać i kiedy to zrobić? 

Ustal z przełożonym sposób zakomunikowania Twojego odejścia

Wielu managerów nie potrafi dobrze radzić sobie z odejściem pracownika. W zależności od tego, kto (się) zwalnia, najczęstsze są następujące scenariusze:

Koniecznie trzeba ustalić z managerem, kiedy informacja stanie się oficjalna oraz komu masz przekazać swoje obowiązki, a także które sprawy wymagają dokończenia, zanim się z firmą rozstaniesz.

Zadbaj o przekazanie wszystkich obowiązków

By pozostawić po sobie dobre wrażenie i nie palić mostów, zadbaj o przekazanie wszystkich obowiązków osobie, która je od Ciebie przejmie. Jeśli takiej osoby nie ma, postaraj się tak poukładać dokumentacje, by kolejna osoba miała jak najmniejsze problemy z odnalezieniem się w nowej pracy. Nawet jeśli zostałeś zwolniony, to pamiętaj o tym, że nie jest to wina tego, kto po Tobie obowiązki przejmie. Pozostawiając porządek  nie tylko wykazujesz dojrzałość i klasę, ale również sprawiasz, że współpracownicy myślą o Tobie dobrze. A nigdy nie wiesz, czy kogoś jeszcze kiedyś na swojej drodze nie spotkasz.

Zostaw miłe wspomnienie

Na sam koniec współpracy pozostaw po sobie miłe wspomnienie i pożegnaj się ze współpracownikami. W zależności od wielkości organizacji możesz zrobić to mailowo bądź osobiście (albo w jeden i drugi sposób).

Przy pożegnaniu mailowym:

Przy pożegnaniu osobistym:

A co z szefem?

W zależności od tego, w jakich stosunkach się rozstajecie, możesz pożegnać się w bliski lub bardzo oficjalny sposób. Nigdy jednak nie zapomnij podziękować za współpracę i podać na pożegnanie ręki. Jest to szczególnie ważne wtedy, kiedy zostałeś zwolniony – takim zachowaniem pokazujesz klasę.