Jak obchodzić urodziny współpracownika?

W każdej firmie istnieje świecka tradycja opisująca „procedurę postępowania z pracownikiem urodzinowym”. Metod jest wiele – od ignorowania urodzin, aż do konieczności zorganizowania przez pracownika mini imprezy w biurze, lub poza nim. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym metodom obchodzenia urodzin w pracy:

Zrzutka na prezent
Jedną z najczęstszych metod jest zrzutka na prezent. Co kupić współpracownikowi? Najlepiej rzecz neutralną, tylu kubek biurowy, przycisk do papieru, książkę związaną z pracą którą wykonuje. Unikajmy kosmetyków, tzw. durnostojek w postaci wazonów, elementów dekoracyjnych do mieszkania oraz odzieży. Koszt prezentu nie powinien być zbyt wysoki – uzależniony od ilości osób, które składają się na prezent. W wielu biurach, przy robieniu zrzutki ustala się odgórnie kwotę jaka przypada na pracownika – nie jest to dobra metoda, bowiem nie każdy może chcieć się składać czy mieć fundusze, którymi może się podzielić. Choć 10 zł na prezent wydaje się kwotą niedużą, to przy 10 urodzinach w miesiącu (a zdarzają się takie sytuacje) jest to już kwota dla niektórych wysoka. Zdecydowanie lepiej, pozwolić współpracownikom zadecydować.

Niespodzianka biurowa
W niektórych biurach – zwłaszcza tam, gdzie pracownicy pracują w boksach, można przygotować niespodziankę polegającą na „upiększeniu boksa” na przykład przez wypełnienie go balonami, tak jak na poniższym filmiku (wystarczą 3 osoby dmuchające balony przez 4 godziny). Przy takiej metodzie urodzinowej, warto ustalić to z kierownikiem – pierwsza godzina pracy w dniu urodzin będzie bowiem na pewno bezproduktywna.

Kartka urodzinowa
W biurach w których pracują osoby nieszczególnie ze sobą zżyte, gdzie jest duża rotacja pracowników, lub atmosfera nie sprzyjająca imprezowaniu lepszym niż prezent rozwiązaniem będzie zakup zwykłej kartki urodzinowej z podpisami pracowników. Koszt żaden, a pracownikowi będzie miło, że nie zapomniano o jego urodzinach.

Informacja na intranecie
Niektóre firmy mają swoje własne, wewnętrzne narzędzie komunikacji – intranet. Mając coś takiego, można życzenia pracownikowi składać za pomocą intranetu. Wykorzystując takie narzędzie, warto wyznaczyć jedną osobę odpowiedzialną za publikowanie życzeń. Nie zapomnijcie o tym, że ten kto będzie publikował, również kiedyś ma urodziny!

Czego nie robimy na urodziny?

A jak u was obchodzi się urodziny? Macie jakieś niepisane zasady? Coś wam się w sposobie obchodzenia urodzin nie podoba?