Jak nam szkodzi biuro?
Praca biurowa nie jest pracą niebezpieczną. Samo siedzenie przy komputerze w klimatyzowanym biurowcu nie zaowocuje chorobą zawodową w rozumieniu wykazu chorób zawodowych określonym rozporządzeniem Rady Ministrów. Mimo tego, nabawić możemy się w biurze wielu schorzeń i zaszkodzić swojemu zdrowiu na wielu polach. Jak szkodzi nam biuro?
Problemy z kośćcem
- Wielogodzinne siedzenie przy biurku sprzyja degeneracji kręgosłupa. Zwłaszcza jeśli mamy niewygodne krzesło, lub nie dbamy o właściwą postawę przy komputerze. Efektem są skrzywienia kręgosłupa, bóle pleców, nadmierne napięcie mięśni karku
- Zespół cieśni nadgarstka, to schorzenie, którego nabawiamy się w wyniku wielogodzinnego pisania na klawiaturze i użytkowania myszy komputerowej. Zaniedbane wymaga operacji.
Problemy z układem krążenia
- Siedząca postawa nie sprzyja prawidłowemu przepływowi krwi – stąd żylaki i pajączki na nogach.
- Stres owocuje zaburzeniami pracy serca i może doprowadzić nawet do zawału, zwłaszcza jeśli w biurze odżywiamy się niezdrowo i częściej korzystamy z fast foodów niż zdrowych, domowych posiłków.
Nadwaga
Praca biurowa to brak ruchu. Rzadko też, do pracy chodzimy piechotą, wybierając szybsze rozwiązanie w postaci tramwaju czy samochodu. W efekcie rosną nam brzuszki.
Problemy z układem oddechowym
Zła wentylacja i kiepska wilgotność powietrza (za wysoka lub za niska) owocuje problemami z układem oddechowym. Dodatkowo szkodzi nam wszechobecny w biurze kurz oraz pyłki z tonerów drukarek i kserokopiarek. Kaszel, bóle głowy, nadmierne zmęczenie to jedynie kilka z objawów przytrucia się pyłem z tonera.
Rzadko czyszczone klimatyzatory to siedlisko bakterii, które z każdym oddechem wędrują do naszych płuc owocując częstszymi przeziębieniami czy alergiami.
Problemy skórne
Pył z tonerów oraz zbyt niska wilgotność w pomieszczeniu wysusza skórę sprawiając że staje się ona szorstka, cienka, a zmarszczki pojawiają się szybciej.
Problemy z oczami
- Zaczerwienione, zmęczone i wysuszone oczy to efekt klimatyzacji i niedostatecznej wilgotności powietrze w biurze.
- Zbyt długa praca przy komputerze i brak przerw od patrzenia w monitor niszczy wzrok i sprawia, że okulary potrzebne są nam znacznie wcześniej. Winą za pogorszenie wzroku jest też źle ustawione stanowisko pracy.
Problemy psychiczne i psychologiczne
- Stres, kiepskie odżywianie i brak aktywności fizycznej prowadzą do problemów ze snem (bezsennością) lub nadmiernego zmęczenia, które przerodzić może się w zespół chronicznego zmęczenia.
- Frustracja wnikająca z braku zadowolenia z pracy plus nadmierny stres może też doprowadzić do depresji, która będzie wymagać leczenia farmakologicznego lub psychoterapii.
- Problemem może być też wypalenie zawodowe wynikające z przemęczenia pracą lub znudzenia nią.
Jak widać, nawet w spokojnej i wydawałoby się bezpiecznej pracy biurowej zagrożeń jest mnóstwo. Dbajmy więc o zdrowie – mamy je tylko jedno.