Jak często dojeżdżamy do pracy?

Godzinny dojazd do pracy przez korki dla niektórych jest prawdziwą katorgą, dla innych – codziennością, jeszcze inni byliby zadowoleni, gdyby mieli do pokonania „zaledwie” godzinną trasę. Mobilność Polaków stale rośnie – kto dojeżdża najwięcej?

Jak wynika z danych zebranych z PIT i podsumowanych przez GUS, najwięcej dojeżdżają Ślązacy – prawie 400 tys. osób codziennie dojeżdża do pracy z innej miejscowości. Na Śląsku jednak dość dobrze rozwinięta jest komunikacja i niekiedy dojazd wcale nie zajmuje aż tak dużo czasu, jak mogłoby się wydawać. Na drugim miejscu pod względem dojazdów są mieszkańcy Wielkopolski – tu dojeżdża aż 265 tys osób. Najmniejszą mobilność wykazują pracownicy lubuskiego i podlaskiego. Ogółem, według danych GUS do pracy dojeżdża do innej miejscowości co czwarty Polak.

Metodologia tego typu badania pozostawia nieco do życzenia – niekiedy z jednej miejscowości bliżej jest do drugiej niż do centrum swojego miasteczka. Poza tym, GUS wziął pod uwagę wszystkich tych, którzy pracują w innej miejscowości niż zamieszkują, a adres podawany w PIT to meldunek, który nie zawsze w praktyce pokrywa się z miejscem w którym faktycznie mieszkamy.

Faktem pozostaje jednak to, że dojeżdżamy coraz więcej i do tego musimy się przyzwyczaić. Chociaż na dłuższą metę czy można przyzwyczaić się do wstawania o 4.30 i powrocie z pracy o 19.30 – jak uważacie?

źródło:salesnews.pl

fot.:Michal Zacharzewski/SXC.hu