Hierarchia potrzeb Maslowa a zaangażowanie w pracę

rp_frustracja-praca.jpgZnacie teorię potrzeb Maslowa? To teoretyczny konstrukt psychologiczny, który mówi o tym, że nasz potrzeby życiowe ułożone są w kształt piramidy i nie możemy wspiąć się na wyższy poziom, jeśli nie zaspokoiliśmy potrzeby niższego rzędu. Mówiąc obrazowo – nie będziemy zainteresowani rozwojem kulturalny lub duchowym, jeśli będziemy głodni.
W kontekście zaangażowania w pracę, piramidę potrzeb można również zastosować. Jeśli firma nie zabezpieczy naszych podstawowych potrzeb (np. bezpieczeństwa i stabilizacji czy finansowych) nie będą nas cieszyć możliwości rozwoju.
Jak zatem wygląda nasze zaangażowanie w odniesieniu do naszych podstawowych potrzeb? Jak rozpoznać czego tak naprawdę nam brakuje? W firmie Scancapture przeanalizowano potrzeby pracownicze w odniesieniu do teorii Maslowa i stworzono całą listę komunikatów, których używamy, kiedy nasze potrzeby nie są zaspokojone. Znajdź siebie, a dowiesz się, czego ci brakuje.
Potrzeby fizjologiczne (sen, jedzenie) – w kontekście biura to wygodne krzesło, toaleta, wynagrodzenie, przerwy w pracy itd. Co mówimy, kiedy te podstawowe potrzeby nie są zaspokojone?

Potrzeby bezpieczeństwa – w kontekście pracy to stałość pracy i wynagrodzenia, wiedza na temat tego czego można się spodziewać ze strony szefa i firmy. Co mówimy, kiedy nam tego brakuje?

Potrzeba przynależności – wiąże się z chęcią nawiązywania kontaktów społecznych i poczuciem bycia w grupie. W pracy to obszar związany z zespołem i kolegami z pracy. Co mówimy, kiedy nam tego brakuje?

Potrzeba szacunku i uznania
W pracy oznacza to sytuację, kiedy nasze starania są rozpoznawane, czujemy się doceniani, możemy awansować. Czujemy się dumni ze swojej pracy i firmy. Co mówimy, kiedy nam tego brakuje?

Potrzeba samorealizacji
Związana z poczuciem tego, że nasza praca ma dla nas osobisty sens i możemy się w niej realizować. Co mówimy, kiedy nam tego brakuje?

Na którym poziomie piramidy jesteś?