Dzień drzemki w pracy

Dziś jest Światowy Dzień Drzemki w Pracy (nie dziwcie się – jest także Dzień Smerfa i Dzień Latarni Morskiej). Jak drzemać efektywnie?


O zbawiennych skutkach krótkiej drzemki pisałam już nie raz. Gdybyśmy mogli  (mieli zarówno czas jak i warunki techniczne) by na 15 minut się w pracy zdrzemnąć, nasza praca byłaby bardziej efektywna. Niektórzy z nas – ci którzy pracują zdalnie, w domu lub mają nowoczesne biura mogą pozwolić sobie na którą regeneracyjna przerwę w postaci drzemki – reszta musi sobie radzić odpoczywając (ale nie śpiąc).  

Drzemkę w ciągu dnia uskuteczniali: Winston Churchill, John D. Rockefeller, Eleonor Roosevelt. O tym, że warto odpoczywać zanim sie zmęczymy dowiódł Frederick Taylor, który badał jednego z pracowników fizycznych fabryki, który osiągał ponadprzeciętne wyniki w pracy. Po towarzyszeniu mu ze stoperem przez kolejne dni pracy odkryto, że pracuje on w ciągu godziny mniej niż jego koledzy – więcej czasu przeznaczając na odpoczynek. W efekcie nie jest aż tak zmęczony i w czasie w którym wykonuje prace , pracuje szybciej i jest w stanie przenieść większą ilość surówki (czyli lepiej wykonać służbowe obowiązki). Choć badanie przeprowadzono na pracowniku fizycznym, podobna zasada działa w przypadku pracowników umysłowych – bo intensywna praca umysłowa również nas męczy.

Zatem pamiętacie o codziennym odpoczynku w trakcie pracy, nawet jeśli nie możecie się zdrzemnąć. Jeśli wasz szef na to nie pozwala i nie jesteście w tanie go przekonać, to postarajcie się o siebie zadbać i tak – przynajmniej nie będziecie musieli zostawać po godzinach.