Dlaczego pracodawcy zgadzają się na pracę elastyczną?
By zadowolić pracowników? A może wierzą, że w ten sposób pracownicy będą bardziej efektywni? Jakie są powody, dla których pracodawcy zgadzają się na to, by pracownicy pracowali częściowo lub całkowicie z domu?
Co sprawia, że pracodawca zaczyna umożliwiać pracownikowi pracę z domu? Badanie przeprowadzone na 1000 pracodawcach pokazuje, że najczęstsze powody wcale nie są związane z dbaniem o pracownika lub chęcią zwiększenia produktywności, ale wynikają z tego, że jest to konieczny zabieg by utrzymać i przyciągnąć pracowników:
- 35% pracodawców zgadza się, by zatrzymać pracowników i zapobiec ich odchodzeniu do innych firm,
- 14% by zwiększyć ilość chętnych do pracy i w ten sposób pomóc w rekrutacji,
- 12% by zwiększyć produktywność,
- 11% bo jest to trend w środowisku pracy,
- 10% by podwyższyć zadowolenie z pracy i morale.
Rynek pracy – w aspekcie umożliwiania pracy zdalnej – zmienia się, bo wymagają tego pracownicy i z czasem firm, które pozwalają na taką formę pracy będzie coraz więcej. By zatrudnić specjalistów firmy muszą się do nich dopasować. Oczywiście działa to tylko tam, gdzie chętnych do pracy jest mniej niż zapotrzebowanie –c zyli przy wysoko wyspecjalizowanych pracach. Reszta pracowników ma mniejsze możliwości na to, by dopasowywać sobie elastycznie czas pracy do własnych potrzeb.