Dla Pana dobra nie zatrudnimy Pana

Takie wyjaśnienie mogłyby przekazywać kandydatom do pracy działy zajmujące się rekrutacją. Pracownik, który stara się o pracę poniżej swoich kwalifikacji po jakimś czasie wykonywania takiej pracy doświadcza problemów psychicznych.

Wiąże się to przede wszystkim z poczuciem niespełnienia, związanej z tym frustracji i szybkich objawów wypalenia zawodowego. Praca nie daje satysfakcji, nie ma w niej wyzwań, zatem nawet jeśli wykonujemy ją dobrze i pracodawca jest zadowolony, to dla pracownika pochwały niewiele znaczą – nie ceni on bowiem tego co robi. Brak poczucia rozwoju prowadzić też może do zahamowania ambicji i apatii. Taki stan, jeśli utrzymuje się nieco dłużej, prowadzi do obniżenia nastroju a nawet stanów depresyjnych.

Osoby, które pracują poniżej swoich kwalifikacji często odczuwają również wstyd związany przede wszystkim z oceną społeczną – nie chcą mówić znajomym gdzie pracują, niechętnie dzielą się opowieściami z pracy w gronie najbliższych.

Oczywiście nie zawsze jesteśmy w stanie znaleźć prace na miarę swoich kwalifikacji – czasem , aby zarobić na życie, trzeba podjąć się pracy znacznie poniżej tego, co moglibyśmy robić. Ważne jednak jest to, by stale szukać pracy na odpowiednim poziomie i nie wpaść w marazm dlatego, że robimy coś, co nie tylko nie sprawia nam frajdy, ale dodatkowo jest przyczyną frustracji, wstydu a nawet załamania. Pracodawcy zdając sobie z tych efektów sprawę niechętnie oferują pracę osobom o za wysokich kwalifikacjach – nie chcą szybkiej rotacji i wypalenia zawodowego.