Depresja w pracy

Co 10-ty pracownik w Europie doświadcza stanów depresyjnych. Obecnie, depresja jest największym problemem psychologicznym osób w wieku produkcyjnym w Europie.

Co piąty pracownik w trakcie swojego życia doświadcza stanów depresyjnych – wynika z badań „Impact of Depression in the Workplace in Europe Audit” organizacji IDEA. Najrzadziej na depresję skarżą się pracownicy we Włoszech (współczynnik wynosi 12%). W Niemczech aż 61% pracowników ze zdiagnozowanymi objawami depresji brało zwolnienie lekarskie i opuszczało pracę ze względu na złe samopoczucie psychiczne uniemożliwiające pracę. Średnio, zdiagnozowana depresja zabiera pracownikowi rocznie 36 dni pracy.

W Polsce – jak wynika z badania Diagnoza Społeczna 2013 na depresję najczęściej narażeni są:

Najniższy współczynnik symptomów depresji w Polsce mają osoby pracujące w obszarach:

Praca zawodowa może mocno wpłynąć na pojawienie się stanów depresyjnych. Niezadowolenie z pracy, niskie zarobki, wysoki poziom stresu w pracy mogą przyczynić się do pojawienia symptomów depresji. Niestety w Polsce o depresji nadal nie mówi się otwarcie, a pracownicy boją się przyznać pracodawcom do tego, że mają w tym obszarze trudności. Wiele przypadków depresji pozostaje niezdiagnozowanych i nieleczonych. Do najczęstszych objawów depresji na jakie skarżą się pracownicy należą:

Jeśli zauważasz u siebie podobne objawy warto kontrolnie udać się do specjalisty.