Czy wiesz jak dużo czasu spędzasz na siedząco?

Pracujesz w biurze? Jesteś więc na prostej drodze do cukrzycy, chorób serca, o otyłości już nie wspominając. Firma medyczna The Medicare Private przeprowadziła badania na pracownikach biurowych, chcąc dokładnie określić, jak wiele czasu spędzamy siedząc. Wyniki są dość niepokojące – pracownicy biurowi nie tylko prawie nie wstają z krzeseł, ale wyjątkowo niechętni są też aktywności fizycznej poza pracą. Tymczasem brak aktywności fizycznej i ciągłe siedzenie może owocować wieloma chorobami.

Ile siedzimy? Średnio 77% czasu pracy spędzamy na tyłku. Pozostałe 23% to „aktywność fizyczna” polegająca na spacerze do toalety, dźwiganiu papierów do ksero, czy robieniu sobie kawy. Wziąwszy pod uwagę to, że przy robieniu kawy nie szczególnie się zmęczymy (i niezbyt zaktywizujemy fizycznie), może czas rzeczywiście zacząć planować krótkie serie ćwiczeń w czasie przerwy w biurze?

Naukowcy podpięli też badanym pedometry, które mierzyły ilość wysiłku fizycznego w ciągu całego tygodnia. Okazało się, że pracownicy biurowi to wyjątkowe lenie w zakresie aktywności fizycznej – nie tylko poświęcają zaledwie 5% dnia na jakikolwiek wysiłek fizyczny, ale kiedy go wykonują są rozleniwieni – zaledwie 1/3 pracowników biurowych, ćwiczenia fizyczne wykonywała w takim tempie, który umożliwia rzeczywisty odpoczynek i aktywizację organizmu (aby było zdrowo, musimy się trochę zmęczyć). Drodzy pracownicy biurowi – może czas w końcu zadbać o zdrowie? (więcej tekstów dziś nie będzie, idę na siłownię…)