Czy pracownik firmy powinien używać jej produktów?

Kiedy pracowałam w firmie produkcyjnej z branży spożywczej, na święta i inne ważne wydarzenia dostawaliśmy produkowane przez firmę artykuły. Było to całkiem przyjemne (zwłaszcza, że to rzeczy wysokiej jakości). Nikt jednak nie zaglądał nam na półki w domu czy używamy produktów tej firmy cały czas. We włoskiej fabryce Fiata w Mirafiori, pracownicy, którzy jeżdżą samochodami innych marek dostali informację, że nie do końca jest to O.K.

Cała akcja uświadamiana pracowników została przeprowadzona bardzo delikatnie – pracownicy po wyjściu z fabryki zastali swoje samochody owinięte materiałem z napisem „Kiedy widzimy cię z inną, rozdziera nam serce. Mimo to nie przestajemy myśleć o tobie.” (po włosku samochód to kobieta – la macchina).

Akcja delikatnie pokazywała pracownikom, że skoro pracują w fabryce Fiata, to powinni jeździć Fiatami a nie samochodami innych producentów. Oburzyło to nieco związki zawodowe, które wystosowały do zarządu petycję, by takich akcji jednak nie przeprowadzać. Przyznać trzeba, że fabryka zachowała się fair, bo zachętą dla pracowników do nabycia Fiata ma być 26% rabat. A to jednak nie mało.

Przyznać trzeba, że pracownicy  włoskich fabryk Fiata wydają się zadowoleni z pracy (mimo iż niektórzy jeżdżą autami konkurencji). Nie tak dawno część z nich z fabryki w Melfi nagrało filmik o tym, jak fajnie jest pracować w fabryce.