Czy jesteś swoją pracą?
Praca odgrywa w naszym życiu ogromną rolę. Zapewnia nam nie tylko utrzymanie i status materialny, ale również sprawia satysfakcję, podwyższa poczucie własnej wartości, ma wpływ na nasz poziom stresu i nasze samopoczucie. Może sprawiać że jesteśmy szczęśliwi bądź nieszczęśliwi. Psychologicznie rzecz ujmując, praca ma nierozerwalny związek z naszą tożsamością – rola pracownika jest jedną z ważniejszych ról naszego życia.
O ile jednak niektóre osoby określają się głównie przez pracę którą wykonują, dla innych jest ona jedynie mało znaczącym elementem życia wykonywanym jedynie dla zarobków. To zaś, jak bardzo praca związana jest z naszą tożsamością ma wpływ na resztę naszego życia – relacje z innymi, rodzinę, aktywności podejmowane w czasie wolnym , a nawet zdrowie psychiczne i fizyczne. Dobrze umieć wyważyć wszystkie elementy swojego życia i zachować równowagę pomiędzy byciem pracownikiem, a pozostałymi rolami.
Poziom tożsamości z wykonywaną pracą można sprawdzić analizując to, jak czulibyśmy się gdybyśmy nagle stracili swoją pracę.
Sprawdź więc jak bardzo „jesteś” swoją pracą.
Wyobraź sobie, że od jutra stajesz się nagle bezrobotny (jeśli już jesteś bezrobotny przypomnij sobie co czułeś, kiedy straciłeś pracę) – co odczuwasz? /zakładając że pieniądze nie stanowią problemu/
- utożsamienie na poziomie 5-15% – utrata pracy nie mogłaby Cię mniej obejść. Nie szczególnie się przejmujesz i od razu zaczynasz szukać nowego zajęcia
- poziom 15-30% – odczuwasz głównie rozdrażnienie i złość. Jedyne co Cię niepokoi to konieczność wprowadzenia zmiany w swoim życiu. Nie cierpisz na bezsenność i nie tracisz apetytu. Twoja rodzina nie zauważa szczególnych zmian w Twoim zachowaniu
- poziom 30-50% – utrata pracy jest dla Ciebie bardzo przykra. Stosujesz środki „pocieszające” (zakupy, impreza). Jesteś bardziej smutny niż zły na pracodawcę. Szukasz uzasadnienia zwolnienia i analizujesz swoje ewentualne błędy
- poziom 50-75% – czujesz się samotny i bezradny. Rodzina i przyjaciele muszą Cię pocieszać. Z zazdrością wspominasz swoich kolegów z pracy którzy zachowali stanowiska. Analizując oferty pracy, szukasz w nich odbicia swojej poprzedniej firmy. Trudno Ci znaleźć sobie miejsce w domu. Nie możesz spać, lub śpisz zbyt długo. Dotychczasowe hobby znacznie mniej Cię cieszy.
- poziom 75-100% – jesteś zdruzgotany i załamany. Nie wyobrażasz sobie życia bez swojej pracy. Nie masz siły szukać nowego zatrudnienia, ani nawet jeść. Nie chce Ci się wstawać z łóżka rano. Uważasz że nie jesteś nic wart i nigdy już nie znajdziesz równie dobrej pracy. Próbując zająć się czymkolwiek uświadamiasz sobie, że nie masz żadnego hobby.
Utożsamienie się z pracą w dużej mierze zależy od rodzaju i miejsca wykonywanej pracy. Im lepiej się czujesz w miejscu pracy, tym mocniej się z nią identyfikujesz. Choć zaangażowanie w wykonywanie obowiązków ma pewien związek ze strukturą osobowości, to w Twoim życiu mogą zdarzyć się takie pracę, w których utożsamienie będzie na poziomie 10% jak i 70%. Ważne aby umieć wyważyć pracę i pozostałe elementy życia.
źródło: jobacle.com