Ile czasu trwa wykształcenie nawyku?

cook-140234_640Chcesz wyrobić w sobie nawyk sprzątania biurka po zakończeniu pracy? Jedzenia zdrowego śniadania? Wykonywania drobnych ćwiczeń przed snem? Mysia po sobie kubka za każdym razem, kiedy kończysz pić kawę w biurze? Jak myślisz ile czasu potrzeba by te czynności stały się dla Ciebie rutynowe?

Niestety sporo! Wykształcenie nawyku okazuje się ciężką i długa pracą (jeśli masz złe nawyki to pomyśl ile czasu musiałeś je powtarzać, by teraz tak trudno było się ich pozbyć). Oczywiście prostsze nawyki wykształca się łatwiej. Trudniejsze wymagają znacznie większej pracy. Niemniej jednak średnio, na wykształcenie nawyku trzeba aż 66 dni*. To ponad dwa miesiące! Najłatwiejsze nawyki można wykształcić już w 18 dni. Na te nieco trudniejsze może być potrzeba aż 254 dni (czyli ponad pół roku).

Pocieszające jest to , że jeśli wyrabiając w sobie nowy nawyk zdarza nam się raz zapomnieć o tym by coś zrobić (np. nie poskładamy za sobą papierów na biurku) to proces wykształcania nawyków wcale nie zostanie przerwany – trwa nadal! Tylko trzeba nadal go kontynuować.

*bad. University Collage w Londynie, 2009 rok

Tagi: