Czas pracy i czas na odpoczynek – czy pracodawcy pozwalają nam odpocząć?

rp_platne-wakacje.jpgNa ile pracodawcy oczekują od nas bycia dostępnymi poza standardowymi godzinami pracy? Czy oczekują odbierania telefonów w weekendy? Randstad przygotował raport obejmujący kilkanaście krajów z całego świata by sprawdzić, w jakich krajach pracodawcy najmocniej mylą czas pracy z czasem wolnym – jak na tym tle wyglądają nasi, polscy pracodawcy?

Wymagający pracodawcy

Aż 57% pracowników twierdzi, że pracodawcy oczekują iż będą oni dostępni poza standardowymi godzinami pracy. Najgorzej pod tym względem mają pracownicy w Chinach – aż 89% z nich musi być dyspozycyjna poza normalnymi godzinami pracy. Polska znalazła się w rankingu w pierwszej dziesiątce pod tym względem – 63% pracowników musi pracować również poza normalnymi godzinami pracy. Za to w Szwecji, Szwajcarii  Danii czy Niemczech, mniej niż 43%.

47% pracowników (globalnie) musi również odbierać maile i telefony w czasie wakacji. I tu znów Polska jest w czołówce – bo na 6 miejscu. W takiej sytuacji jest 60% pracowników. Jesteśmy jednocześnie najbardziej pod tym względem obciążeni w całej Europie! Wyprzedzają nas bowiem kraje spoza regionu, takie jak Hong Kong, Malezja, Turcja, Indie i Chiny. Jeśli chcesz mieć wolne od telefonów wakacje – wyemigruj do Danii, Holandii, Szwajcarii lub Szwecji – tam odbierać telefony od szefa na wakacjach musi mniej niż 30% pracowników.

Autozaangażowanie pracowników

Jednocześnie, to, że odbieramy maile na wakacjach to nie tylko kwestia pracodawców – wielu pracowników (39%) robi to, bo pozwala im to czuć się bardziej zaangażowanymi w pracę. Pod tym kątem nie przodujemy niestety – Polska znalazła się tu w środku rankingu.  Pracownicy uważają też , że są w stanie łatwo oderwać się od pracy na wakacjach – 74% nie ma z tym problemów. Tu Polska niestety jest pod koniec rankingu co oznacza, że nasi pracownicy mają z tym największy problem.

Praca pracą, ale czas na prywatę też się znajdzie

Pracodawcy oczekują pracy w czasie wolnym – ale czy my poświęcamy cały czas na pracę, kiedy jesteśmy w pracy? Niekoniecznie – 64% pracowników w czasie pracy zajmuje się również prywatnymi sprawami. W Polsce tylko 52% – jesteśmy tak samo zaangażowani jak Japończycy a bardziej od nas skupieni na pracy są tylko Grecy. Za to w Hong Kongu aż 88% pracowników w czasie pracy robi „prywatę”.

Tagi: