CYOD – wybierz swój sprzęt do pracy

macbook-606763_640Słyszeliście o BYOD (Bring Your Own Device) – czyli trendzie, w ramach którego pracownik pracuje na własnym sprzęcie (np. tablecie czy laptopie)? Wiele firm stosuje taką politykę, z jednej strony oszczędzając na sprzęcie dla pracowników a z drugiej ułatwiając im pracę dzięki temu, że mogą pracować na sprzęcie, który znają i lubią. Szefowie IT pomstują jednak na to, że BYOD to znacznie zmniejszone bezpieczeństwo danych i trudności z utrzymaniem kontroli nad legalnością oprogramowania. Aby zatem być w stanie połączyć potrzeby IT oraz pracowników, w USA pojawił się nowy trend – CYOD.

Akronim CYOD oznacza „choose your own device”. Jest to zatem danie pracownikowi możliwości dowolnego wyboru sprzętu i oprogramowania na którym będzie pracował, a który pozostanie zakupiony przez firmę (i będzie formalnie należał do niej). CYOD pozwala na maksymalizację pracy pracownika dzięki temu, że może on używać programów i aplikacji, które zna i lubi a jednocześnie problem bezpieczeństwa danych czy legalności oprogramowania pozostaje rozwiązany.

Jak na razie jeszcze niewiele firm decyduje się na wdrożenie CYOD (jest to o tyle trudne, ze przy odejściu pracownika i zatrudnieniu kolejnego nierzadko trzeba albo pracownika przekonywać do użytkowania sprzętu poprzednika albo kupować nowy). Specjaliści uważają jednak, że CYOD będzie coraz bardziej popularne.

A jak wy uważacie? Chcielibyście sami móc wybrać sprzęt na którym będziecie pracować?

fot.:pixabay.com

Tagi: