Co zamiast kawy? 5 sposobów na doenergetyzowanie się w pracy

Kawa wypłukuje magnez z organizmu, a jej nadmierne spożycie wywołuje nerwowość i nadmierne rozdrażnienie (i żółknięcie zębów). Oczywiście kawa ma również pozytywne strony – zmniejsza ryzyko zachorowania na Alzheimera, Parkinsona oraz cukrzycę. Niemniej jednak warto uważać na to, jak dużo kawy pijemy i jeśli mamy ochotę na kolejną „małą czarną” bo czujemy się senni i zmęczeni, zastąpić ją innym „doenergetyzującym” rozwiązaniem.

1.Równomierny dopływ glukozy

Senność wywoływana jest również spadkiem poziomu glukozy we krwi – tak się dzieje, kiedy nie jemy w pracy i albo nie mamy czasu na śniadanie, albo też nie robimy przerwy (którą gwarantuje nam Kodeks Pracy) na jedzenie. Pamiętaj, by między posiłkami przerwy nie były dłuższe niż 4 godziny – to zapewni w miarę stały poziom glukozy we krwi i odegna senność. Nie próbuj też hamować głodu słodyczami, powodują one nagły wyrzut insuliny, której poziom po chwili opada i czujemy nadmierne zmęczenie i senność. Najlepiej zatem jeść produkty o niskim indeksie glikemicznym i jednocześnie ubogie w tłuszcz – dzięki nim nie przytyjemy, długo będziemy syci i nie będziemy odczuwać senności po jedzeniu. Najlepsze produkty z tej grupy to: jogurt naturalny, chleb pełnoziarnisty, pumpernikiel, chudy ser, chude mięsa, większość owoców (poza winogronami, melonami). Tabele indeksu glikemicznego można znaleźć w Internecie.

2.Yerba Mate

Mielone liście ostrokrzewu paragwajskiego mają silne właściwości pobudzające. Zawarta w liściach yerba kofeina działa podobnie jak kawa, a jednocześnie, napar z yerba mate jest znacznie zdrowszy. Nie zawiera aż takich ilości PWA (policykliczne węglowodory aromatyczne, które wg badań wywołują choroby nowotworowe) jak kawa, obniża poziom cholesterolu i redukuje ilość wolnych rodników. Oczywiście, aby działała, należy pić ją zgodnie ze sztuką jej parzenia. Jak to zrobić, bez problemu można znaleźć w Internecie – dowiecie się tego również w każdym profesjonalnym sklepie z herbatami.

3.Ćwiczenia fizyczne

Oczywiście w pracy biurowej trudno robić przerwę na ćwiczenia, ale zawsze można poranek po przebudzeniu. Jeśli to rano czujemy się najbardziej senni i mamy problem z tym by się dobudzić, seria ćwiczeń czy nawet poranny wypad na basen obudzi nas całkowicie. Kawa nie będzie już potrzebna.

4.Właściwa postawa przy komputerze

Nie każdy z nas zwraca uwagę na to, w jakiej pozycji pracuje. Źle dobrane krzesło, zbyt bliska odległość od monitora, pochylona postawa, bezruch w trakcie pracy – to wszystko powoduje nie tylko problemy z postawą i kręgosłupem, ale również wpływa na nasz sposób oddychania i dotlenienia mięśni. Może również przełożyć się na poczucie ospałości i senności. Jeśli w pracy odczuwamy nadmierne zmęczenie, to właśnie nasze złe nawyki związane z siedzeniem mogą za to odpowiadać. Dlatego zanim sięgniemy po filiżankę kawy, warto zacząć przyglądać się temu, w jakij pozycji spędzamy cały dzień w biurze.

5. Właściwa ilość snu

Filiżanka kawy na śniadanie (lub do niego) to dla wielu osób ten element porannego rytuału, bez którego nie wyobrażają sobie życia. Uważają, że nie są w stanie bez kawy się dobudzić i funkcjonować. Czasem, za to poczucie odpowiedzialny jest po prostu brak snu. Niewłaściwa higiena snu lub jego zbyt mała ilość może rzeczywiście powodować to, że budzimy się zmęczeni. Kawa w takiej sytuacji nie jest rozwiązaniem. Na chwilę pobudzi, ale organizm nadal jest zmęczony i domaga się odpoczynku. Rozwiązaniem nie są też napoje energetyczne, które dostarczając zarówno kofeiny jak i glukozy pobudzają, ale spożywane w nadmiarze wywołują rozdrażnienie oraz mają negatywny wpływ na układ trawienny. Jeśli zatem budzisz się niewyspany, może czas pomyśleć nad zmianą materaca lub innych warunków, które przeszkadzają w dobrym śnie. A jeśli masz za dużo pracy i dlatego nie spisz, to może czas pracę zmienić.