Chcesz poprawić pamięć? Spróbuj medytacji

harmony-1229893_640Jak donoszą przeprowadzone niedawno badania (niestety na małej próbie), medytacja może poprawiać pamięć i koncentrację. Szczególnie w sytuacjach, kiedy ta obniża się poprzez choroby i zaburzenia związane z wiekiem (badania przeprowadzono na osobach 55+). Jeśli zatem chcesz dotrzymać kroku młodszym pracownikom bądź zachować żywotność i energię na emeryturze, zacznij medytować.

Badania przeprowadziła Dr Helen Lavretsky z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Badani podzieleni zostali na trzy grupy – część nie robiła nic, część medytowała na zajęciach jogi, a część miała trening związany z technikami poprawy pamięci. Najskuteczniejsza okazała się joga, a nie trening. Poprawę zaobserwowano obiektywnie – za pomocą rezonansu magnetycznego. W grupie ćwiczącej jogę poprawiła się aktywność neuronów.

Nie do końca wiadomo, czy to faktycznie medytacja zaktywizowała pamięć (być może odpowiedzialna była za to sama joga bądź fakt, że badani ćwiczyli w grupie). Autorka badań podkreśla, że nie ma nic ryzykownego w wypróbowaniu  jogi i medytacji. Efekty mogą nas zaskoczyć. W najgorszym przypadku zmarnujemy nieco czasu.

Tagi: