Brak zadowolenia z wybranego zawodu

Czy gdybyś mógł jeszcze raz zacząć wszystko od nowa i wybrać inną drogę kariery bądź inny zawód niż ten, który wykonujesz lub w którym byłeś kształcony (w Polsce ot dwie różne rzeczy) to czy zmieniłbyś zdanie? Większość Amerykanów tak.

Ponad połowa przebadanych przez agencję pracy Adecco Amerykanów nie jest zadowolonych z pracy jaką wykonują i chętnie wybraliby by zupełnie inny zawód niż to czym się zajmują.

Niezadowolenie z pracy często związane jest z warunkami pracy (niska płaca, ciężkie warunki, nadgodziny), wykonywanymi obowiązkami lub otoczeniem społecznym (brak komunikacji z kolegami z pracy, kiepski szef). W badaniu jednak okazało się, że można być niezadowolonych z pracy również dlatego, że pracuje się w zawodzie który nie daje satysfakcji – nawet jeśli reszta wyznaczników „dobrej pracy” jest spełniona. Co więcej, 78% pracowników twierdzi że dawniej lubiło to co robią teraz. Oznacza to że z czasem, nawet jeśli wybraliśmy karierę o której marzyliśmy od dziecka może okazać się, że to co robimy nie sprawia nam już frajdy.

Nieco to przygnębiająca wizja. Wydaje się wiec że jedynym ratunkiem jest elastyczność zawodowa i takie działanie, aby w razie kiedy dotrze do nas, że nie lubimy już tego co robimy, móc się przebranżowić. Niestety w obecnej sytuacji edukacyjnej, kiedy stajemy się społeczeństwem specjalistów od jednej śrubki, przebranżowienie może być trudne.

A jak wygląda kwestia lubienia pracy i satysfakcji u Was? Czy gdybyście mogli wybrać inny zawód czy kierunek studiów zrobilibyście to?

źródło badań : reuters.com