Bazgrolenie na zebraniu wpływa pozytywnie na koncentrację

Czy siedząc na spotkaniu w pracy masz tendencję do tego by gryzmolić na kartce linie, drzewka, kółeczka – innymi słowy robić pozornie bezsensowne bazgroły? Inni uczestnicy spotkania uważają, że nie uważasz i niewątpliwie bardzo się nudzisz? Są zatem w dużym błędzie – to ty jesteś bardziej uważny. Właśnie dzięki temu, że bazgrzesz.

Profesor psychologii Jackie Andrade twierdzi, że bazgrolenie w trakcie spotkania jest korzystne – angażuje nasz umysł na tyle, że jesteśmy przez cały czas na tyle skoncentrowani, by słyszeć co mówią inni a nie odpływać w marzenia i myślenie o tym, co w drodze do domu musisz kupić na obiad. Osoby, które bazgrzą na zebraniach mają też być bardziej kreatywni niż ci „nie – bazgrzący” oraz lepiej zapamiętują to, co się na zebraniu dzieje.

Niektóre firmy zaczęły to nawet wykorzystywać, by podnieść poziom uwagi i zapamiętywania. Zappos i HomeAway Inc. zatrudniły osoby, które zawodowo zajmują się bazgroleniem! No… nie są to takie bezsensowne bazgroły. Osoby te tworzą graficzne odzwierciedlenie tematów, które się na spotkaniu pojawiają. Taki rysunek, jest lepiej zapamiętywany niż zwykłe notatki i sprzyja koncentracji zespołu. Można go też potem powiesić na ścianie, by przypominał pracownikom o ustaleniach. Jeśli chcecie zobaczyć jak bardzo kolorowe i kreatywne mogą być tego typu notatki zapraszam na stronę Sunni Brown – osoby tworzącej tego typu notatki w Zappos.