6 sposobów na to, by zapamiętać czyjeś imię
Czy wiesz, jakie jest najważniejsze słowo dla każdego z nas? To nasze imię. Jesteśmy do niego tak przywiązani, że nie tylko wyławiamy je najszybciej z potoku innych słów, ale również jest jedynym, na które reagujemy niezależnie od okoliczności. Jeśli chcesz mieć dobry kontakt z innymi i chcesz, by ludzie pamiętali cię jako miłą osobę, musisz nauczyć się zapamiętywać imiona nowo poznanych osób. Zwłaszcza, że wielu ma z tym problem – jeśli zatem na spotkaniu uda ci się zapamiętać imiona kilku Twoich rozmówców i użyjesz ich w konwersacji, to właśnie ciebie zapamiętają i będą miło wspominać. A to może przydać się i w życiu i biznesie i karierze.
No dobrze, ale jak zapamiętać imię kiedy ktoś się nam przedstawia? Większość z nas zapomina cudze imię w kilka sekund po tym, jak je usłyszy. A problem polega również na tym, że ciężko zapytać o to imię po raz drugi. Dziś mamy dla was pięć sposób na zwiększenie skuteczności w zapamiętywaniu cudzych imion. Być może któraś z metod na was zadziała.
1.Szybkie powtórzenie imienia na głos
Z zapamiętywaniem imion jest tak samo jak z nauką słówek w obcym języku – im więcej razy je powtarzamy, tym lepiej je pamiętamy. Dlatego po każdym przestawieniu się obcej osoby warto zastosować trick, który polega na wyraźnych i głośnym powtórzeniu imienia tej osoby – jeśli się da, to nawet dwukrotnie. Jak to zrobić, by nie wyglądało to dziwnie? Wystarczy przy mówieniu swojego imienia powtórzyć imię poznanej osoby (np. – Cześć, jestem Ania. – Cześć ANIU, jestem Krzysiek). Drugie powtórzenie można uzyskać mówiąc nowo poznanej osobie coś miłego (przy okazji od razu stajemy się w jej oczach sympatyczni) – np. Bardzo lubię imię Ania. Miło mi cię poznać.
2.Skojarzenie imienia z kolorem oczu
Nie pamiętamy cudzych imion, bo nie skupiamy się dostatecznie, kiedy inni się nam przedstawiają., Myślimy o tym, co sami mamy za chwilę powiedzieć, zamiast zwrócić uwagę na to, co mówi do nas nowo poznana osoba. Trickiem, który pozwala to przełamać, jest zwrócenie uwagi na jej kolor oczu. Wystarczy popatrzeć naszemu rozmówcy w oczy na tyle długo, by zapamiętać (zauważyć) kolor oczu – to zaledwie 1-2 sekundy, ale dzięki temu uzyskamy konieczne skupienie. Poza tym, trick daje również pewność, że zachowamy się właściwie (bardzo często podając rękę, uciekamy wzrokiem od rozmówcy, co sprawia wrażenie tego, że nie jesteśmy zainteresowani).
3. Skojarzenie imienia z kimś znajomym
W większości przypadków, poznając nową osobę i jej imię będziemy już mieć w gronie naszych znajomych kogoś o tym imieniu. Jedną z metod na lepsze zapamiętanie, jest skojarzenie nowo poznawanej osoby z kimś, kogo już znamy (czyli w głowie przeprowadzamy proces myślowy: „Ania, tak jak Anka Kowalska. Faktycznie, mają podobny kolor oczu”). Takie skojarzenie pozwoli nam zapamiętać czyjeś imię dzięki nadaniu tej osobie określonego kontekstu.
4. Powtórz imiona po zapoznaniu
Jeśli poznajesz kilka osób, to naturalne jest, że trudno będzie zapamiętać imiona wszystkich osób. Dlatego nie ma żadnego wstydu w tym, kiedy po zakończeniu prezentacji, spróbujesz powtórzyć na głos imiona wszystkich. Przykładowo, możesz powiedzieć „Miło mi was poznać, pozwólcie, że sprawdzę, czy zapamiętałem imiona wszystkich: Ania, Mirek, Andrzej i Michał?” – W ten sposób utrwalisz sobie ich imiona a jednocześnie pokażesz, że zależy ci na tym, by każdego zapamiętać (w ten sposób pomagasz też innym w zapamiętywaniu).
5. Znajdź literę w osobie
Ta technika jest nieco zapożyczona z mnemotechnik. Polega na tym,że kiedy ktoś ci się przedstawia, starasz się odnaleźć w niej pierwszą literę jej imienia. Przykładowo, Krzysiek ma na koszulce napis z literą „K”, Ania ma sukienkę w kształcie litery „A” – takie skojarzenie pozwoli zapamiętać pierwszą literę, a kiedy ją sobie odpamiętasz, to reszta powinna już pójść łatwiej.
6. Zwizualizuj imię
Niektórym pomaga wizualizacja imienia, czyli zobaczenie w myślach imienia w formie napisanej i przyporządkowanie go do osoby. Czyli zaraz po przedstawieniu się nowej osoby, możesz sięgnąć myślą do wyobraźni i „zobaczyć” jej zdjęcie a pod nim podpis z imienia.
A jakie wy znacie jeszcze techniki, które pozwalają na zapamiętanie imienia?