5 typów prezentów, jakich nie wolno kupować współpracownikom na Mikołajki

santa girl making list of christmas present wishesW niektórych firmach panuje tradycja robienia sobie Mikołajkowych prezentów przez współpracowników. To sympatyczna inicjatywa (o ile wszyscy pracownicy chcąc w niej wziąć udział), ale nie pozbawiona niebezpieczeństw. Wybranie nieodpowiedniego prezentu dla kolegi może bowiem zamiast uśmiechu na jego twarzy wywołać zażenowanie, niepokój bądź niesmak. Jakich zatem prezentów nigdy nie wolno kupować współpracownikom?

1.Prezentów odnoszących się do wad – zwłaszcza tych, które mogą być nieuświadomione lub są powodem kompleksów

zegarekDość popularną dawniej metodą dania komuś do zrozumienia, że powinien częściej się myć, było podrzucenie mu mydła lub dezodorantu. Takie działanie jest jednak niekulturalne i wprawia obdarowanego w zażenowanie – zwłaszcza, jeśli prezenty otwiera się wspólnie. Wszelkie prezenty, które odnoszą się do wad osoby, która go otrzymuje (np. poradnik dietetyczny dla osoby otyłej czy farba do włosów dla siwej kobiety) są nieodpowiednie – nawet jeśli wydaje się nam, że będzie to dobry żart. (Zegar taki jak powyżej, może zostać dwuznacznie odebrany – np. jako wskazanie na to, że kolega się wiecznie spóźnia do pracy).

2.Prezentów zbyt drogich

Zazwyczaj podczas biurowych Mikołajek ustala się górną granicę wydatków, jakie można ponieść na prezent. Przekraczanie tej kwoty jest po prostu w złym guście – nawet jeśli chcemy zrobić komuś ładny prezent z sympatii. Zbyt kosztowny prezent jest krępujący i może zostać źle odebrany – nie tylko przez obdarowywanego, ale również przez otoczenie.

3.Prezentów odnoszących się do przekonań politycznych bądź religijnych

Zarówno własnych jak i osoby, której wręczamy prezent. Sfera wartości jest prywatnym obszarem każdego człowieka i firma nie jest miejscem na to by je ujawniać i podkreślać.

4.Prezentów z podtekstem seksualnym

prezent seksualnyWiele zabawnych prezentów odnosi się do stereotypów na temat płci. Taki prezent można dać przyjacielowi lub bliskiemu koledze – ale poza biurem. W firmie nie ma miejsca na tego typu zabawy – nawet jeśli zespół jest zgrany i wszyscy się lubią. Nigdy nie wiesz, czy taki prezent kogoś nie urazi.

5.Prezentów z metką cenową

Najgorszą wpadką jaką można mieć podczas Mikołajek biurowych jest danie komuś prezentu z ceną. Jest to niekulturalne i zawsze musimy pamiętać o tym, by usunąć z zakupionego przez nas prezentu informacje o tym, ile kosztował. Nawet jeśli kupujemy książkę, to warto markerem zamalować delikatnie cenę książki.

Jaki powinien być idealny prezent biurowy?
Nie za drogi, nawiązujący do danej osoby, ale nie nazbyt osobisty, neutralny pod względem wartości. Najlepiej, jeśli nawiązuje do tego, co dana osoba lubi. Świetnie jako prezenty na biurowe mikołajki sprawdzają się: słodycze, gadżety biurowe, książki, ozdobne notatniki, zestawy piśmiennicze, kosze ze smakołykami, kupony do sklepów (pod warunkiem, że dana osoba rzeczywiście w takich sklepach się ubiera).