5 powodów dla których lepiej nie jeść przy komputerze
Jak wynika z badań, prawie połowa pracowników, którzy mają przerwy na lunch w ramach swojego czasu pracy (niezależnie od tego czy są płatne czy nie) je ów lunch przy klawiaturze komputera. Jedną ręką machają widelcem lub łyżką, a drugą stukają w klawisze lub przewijają ekran monitora. Dlaczego? Bo nie mają czasu na przerwę od pracy. Tymczasem jedzenie przy monitorze wcale nie oszczędza czasu. I jest przynajmniej pięć powodów, dla których – ze względu na Twoje zdrowie i produktywność – nie powinieneś jeść przy komputerze.
1. Spadek produktywności
Jedzenie przy biurku nie oszczędza nam czasu. Wprost przeciwnie – wprawdzie niby oszczędzamy 30 min, ale tak naprawdę jesteśmy po takim lunchu bardziej senni i pracujemy wolniej. Mało tego, robiąc przerwę w ciągu dnia i dając swojemu umysłowi chwilkę wytchnienia, po powrocie z przerwy pracujemy lepiej i szybciej. I ten stracony czas zwraca się nam z nawiązką.
2. Zmęczenie po pracy
Nie jesteśmy w stanie pracować intensywnie i bez przerwy przez 8-9 godzin dziennie i funkcjonować należycie po pracy. A w końcu żyjemy dla pracy czy pracujemy by żyć? Kiedy unikasz przerw na lunch i nie robisz sobie żadnego odpoczynku w trakcie pracy, to twój mózg po takich 8-9 godzinach ma więcej wspólnego z kisielem niż strefą zarządzania twoim organizmem. Jedyne na co cię stać, to kanapa , telewizor lub spanie. Za to osoby, które w ciągu dnia robią sobie przerwę na odpoczynek, potrafią z pracy wracać mniej zmęczeni i bardziej doenergetyzowani. I mają czas by żyć.
3. Złe trawienie i tycie
Przy biurku jemy znacznie szybciej niż kiedy jemy oddaleni od stanowiska komputerowego. Przerwy na lunch nie traktujemy jako przerwy, tylko jako dodatkowego utrudnienia w postaci zabrania miejsca przy komputerze i jednej ręki na wykonanie dodatkowej czynności. Zatem chcemy skończyć ją jak najszybciej. Pakujemy więc jedzenie do brzuszka w błyskawicznym tempie, nie gryząc i nie przeżuwając dokładnie. W efekcie jemy więcej (i tyjemy), a jedzenie źle się trawi (i tez tyjemy).
4.Ponad dwa tygodnie pracy za darmo
Jeśli masz bezpłatna i obowiązkową przerwę na lunch, to w ciągu roku, jeśli jej nie wykorzystujesz, pracujesz dla swojego szefa trzy tygodnie (15 dni) za darmo! Czy na pewno tego chcesz? Nie lepiej już z dwojga złego iść na lunch a potem zrobić nadgodziny? (jeśli są zgodne z prawem – czyli płatne)
5. Bakterie
Czy wiecie, że bakterie na naszym biurku jest nierzadko więcej niż na desce sedesowej? Niestety nasza przestrzeń biurowa należy do najbrudniejszych – a klawiatura, myszka i słuchawka telefoniczna w tym przodują. Czy naprawdę chcesz jeść w takich warunkach?