5 najbardziej frustrujących elementów szukania pracy

Szukanie pracy to nie tylko wysyłanie CV, monitoring ogłoszeń i chodzenie na spotkania. To także mnóstwo stresu i frustracji, która w efekcie może doprowadzić do depresji czy nadmiaru agresji. Co najbardziej frustruje bezrobotnych?

Brak informacji zwrotnej po wysłaniu CV
Brak jakiejkolwiek reakcji ze strony firm do których wysłaliśmy CV jest jedną z najbardziej dobijających elementów poszukiwania pracy. Niestety to co możesz zrobić, to zaakceptować tą sytuację i pogodzić się z tym że pracodawcy w Polsce nie zwykli odpowiadać na przesłane CV. Im mniej będziesz oczekiwać odpowiedzi tym mniej jej brak Cię zdołuje.

Mała ilość ofert pracy
Jeśli codziennie przeglądasz serwisy ogłoszeniowe to nic dziwnego, że tak mało ogłoszeń znajdujesz. Na codzienne szukanie nie tylko marnujesz czas i energię ale jeszcze dodatkowo obniżasz sobie samopoczucie – sprawdzaj ogłoszenia raz w tygodniu (maksymalnie dwa) i wysyłaj CV hurtem.

Doniesienia o kryzysie
Słuchanie i czytanie informacji o tym ile osób zwolniono, kto zwalnia i w jakim tempie spadają pensję może załamać. Wyłącz telewizor i omijaj strony gospodarcze w gazetach.

Poczucie marnowania czasu
Nauczyliśmy się żyć tak, aby w każdej minucie czas wykorzystywać. Jeśli nie pracujemy, wielu z nas ma poczucie marnowanego czasu. Zamiast siedzieć w domu w czasie bezrobocia można spróbować popracować na rzecz innych, czyli udać się na wolontariat. Bardzo wiele organizacji szuka wolontariuszy – a dla szukającego pracy to zajęcie pozwalające nie mieć poczucia marnowanego czasu, motywacja do działania i doświadczenie, które zawsze można wpisać w CV.

Brak informacji zwrotnej po rozmowie kwalifikacyjnej
O ile po wysłaniu samego CV nie ma u nas w zwyczaju pisania informacji zwrotnej przez pracodawców, o tyle po zaproszeniu kandydata na rozmowę kwalifikacyjną informacja zwrotna powinna być standardem. Niestety nie jest i wielu firmom zdarza się jej nie udzielać. Zamiast się dodatkowo frustrować pamiętaj że masz prawo do:

fot.:mtbrg/SXC