4 rzeczy, których powinieneś unikać, jeśli jesteś szybszy niż Twoi koledzy

lunch timeLudzie pracują w różnym tempie. Niektórzy są dynamiczni i szybcy, inni robią wszystko powoli, dokładnie, bez pośpiechu. W każdym biurze znajdzie się tez kilku trutni, którzy najchętniej nie robiliby cały dzień nic. Jeśli należysz do tych „szybkich” to powinieneś uważać – jest kilka rzeczy, których – zwłaszcza w korporacji – nie powinieneś robić.

Pracujesz szybko, dynamicznie i nie lubisz nudy? Jeśli tak, to w pracy w dużej organizacji możesz mieć problem – bo choć sporo mówi się o efektywności pracy, to jeśli jesteś szybszy niż twoi współpracownicy, musisz poświęcić nieco energii na to, by nie być zbyt efektywnym. Oto kilka zachowań, których powinieneś unikać, jeśli pracujesz szybciej niż twoi koledzy.

1.Wyręczanie innych w pracy

Bardzo łatwo – pracując szybko – popaść w pułapkę wykonywania zadań za innych. W końcu my mamy czas, a inni się ze swoimi zadaniami męczą. Jeśli jednak zaczniesz robić rzeczy za innych, nauczysz swoich kolegów, że mogą nie pracować – a ty będziesz odwalać za nich całą robotę. Oni nie będą szybsi, za to ty będziesz mieć coraz więcej pracy. A jeśli w końcu odmówisz pomocy, możesz zostać oceniony jako osoba ksobna i nieużyta.

2.Informowanie przełożonego o tym, jak szybko skończyłeś

Wykonywanie zadania przed deadlinem jest OK. Robi wrażenie na szefie i pokazuje, że jesteś odpowiedzialny. Musisz jednak dbać o to, by nie wykonywać zadań za szybko (np. w połowie otrzymanego terminu). Dlaczego? Bo zaczniesz dostawać coraz więcej zadań, a najczęściej w parze z tym nie będzie szło podwójne wynagrodzenie.

3.Pokazywanie innym, że się nudzisz

Skończyłeś pracę i czekasz na koniec dnia jak na zbawienie? Takie zachowanie wzbudza zazdrość u kolegów, którzy męczą się ze swoimi zadaniami. Uważaj na to, bo jeśli nie będziesz lubiany, to ominąć może cię awans. A w ekstremalnych przypadkach możesz mieć kłopoty personalne z kolegami.

4.Granie w gry online i siedzenie na social media

Twojego szefa nie obchodzi to, że już skończyłeś to, co miałeś zrobić. Płaci za twój czas, zatem jeśli przyłapie cię na jego marnowaniu, oceni cię negatywnie. Zamiast zatem wykonywać czynności ryzykowne przeznacz dodatkowy czas np. na rozwój wiedzy czy czytanie prasy branżowej. I pomyśl o pracy, która pozwoli wykorzystać ci Twój potencjał.

Tagi: