12 Najdziwniejszych motywatorów pozafinansowych

Niektóre firmy w Polsce, proponują swoim pracownikom pakiety ubezpieczenia zdrowotnego, inne zapewniają częściową refundację wczasów, w wielu firmach modne są karty rabatowe na siłownię czy basen. To wszystko, to typowe sposoby pozafinansowego motywowania pracowników. Na świecie są jednak firmy, które wykazują się niebywałą inwencją w wymyślaniu dla pracowników dodatkowych bonusów. Z jednym – pakietem pogrzebowym – mieliśmy już do czynienia, ale zobaczmy co jeszcze można dostać dodatkowo pracując dla niektórych światowych marek.

 1. Lekcje nurkowania funduje swoim pracownikom firma Chesapeake Energy Corporation. Zajęcia odbywają się nie w plenerze, lecz na basenie olimpijskim, a firma zatrudnia instruktora i wynajmuje basen. Zakupiła też niezbędne wyposażenie dla pracowników.
 2. Pokój do medytacji – eBay zapewnia swoim pracownikom możliwość relaksu w trakcie pracy. Pięknie urządzony pokój pozwalający na wyciszenie czy medytacje to dla pracowników eBay’a spora atrakcja.
 3. Karta żywnościowa na 200$ – Methodist Hospital System oferuje swoim pracownikom zapomogę żywnościową w formie karty umożliwiającą zakup żywności za 200$ miesięcznie.
 4. 4$ dziennie za nie korzystanie z samochodu – Genetech płaci pracownikom za ekologiczne dojazdy do pracy. Każdy kto przyjeżdża do pracy rowerem, autobusem, bądź idzie piechotą dostaje od firmy 4$.
 5. Darmowe iPody – PricewaterhouseCoopers dał każdemu ze swoich 5000 pracowników darmowego iPoda aby umilić im czas poza pracą.
 6. Ślub za darmo – Erickson Retirement Communities wspiera małżeństwa nie tylko między pracownikami – każdy pracownik, zamiast w swoim kościele, może wziąć ślub w kaplicy parafialnej na terenie domu spokojnej starości prowadzonej przez firmę.
 7. Wsparcie charytatywnych akcji pracownika – EOG Resources, za każdego dolara, którego pracownik zdecyduje się przekazać na cel dobroczynny, wpłaca na ten sam cel dodatkowego dolara. Pracownik nie może jednak przekazać na cel dobroczynny więcej niż 60.000$
 8. Bezpłatne bilety na mecze NBA – Quicken Loans kupuje pracownikom bilety na mecze NBA. Ci, którzy nie lubią koszykówki nie mają jednak dodatkowych dotacji.
 9. Refundacja wolontariatu – MITRE każdemu pracownikowi refunduje (wypłaca normalną pensję) udział w akcjach wolontariackich. Pracownik może tydzień ze swojego życia rocznie przeznaczyć na pomoc potrzebującym i dostanie za to normalną wypłatę.
 10. Dodatkowe wolne dla świeżaków – KPMG każdemu nowozatrudnionemu pracownikowi w pierwszym roku jego pracy pozwala wziąć aż 5 tygodni wolnego.
 11. Dopłata do ekologicznego pojazdu – Google, które zwraca każdemu pracownikowi który zdecyduje się na zakup auta napędzanego hybrydowo, bądź pojazdu elektrycznego – 1000$. W ten sposób pracownik może być „eko” za mniej.
 12. Bezpłatna dostawa żywności do domu – Microsoft zapewnia swoim pracownikom możliwość bezpłatnej dostawy żywności do domu lub pomoc concierge w wykonywaniu niektórych obowiązków domowych jak sprzątanie czy odwożenie rzeczy do pralni.

Spotkaliście się z nietypowymi motywatorami w Polskich firmach? W jednej z firm w której pracowałam, szef kupował nam pizzę, wypożyczaliśmy też projektor na filmowe wieczory firmowe. W innej, dostawałam na święta paczki żywnościowe. Co Wam jeszcze dawały firmy, poza pensją?

źródło: thecareerrevolution.com