10 pomysłów na hobby „Zrób to sam”

handmade-1153614_640Czy wiesz, że blisko 55 proc. Polaków działa (mniej lub bardziej aktywnie) w obszarze trendu „Zrób to sam”? Jak wynika z badań, lubimy robić coś własnoręcznie i nawet jeśli podobną rzecz możemy kupić, to samodzielne jej „wyprodukowanie” daje nam sporo radości i relaksu. Może czas się zainteresować takim hobby? Pamiętajcie, że ono też całkiem nieźle wygląda w CV. Przedstawiamy kilka propozycji manualnego hobby wraz z informacjami, jak zacząć i gdzie szukać inspiracji.

1. Gotowanie / Pieczenie

christmas-cookies-553457_640W teorii hobby bardzo typowe i codzienne, lecz w praktyce wcale nie tak powszechne. Gotować świetnie umie niewielu. Bardzo chętnie wybierane przez mężczyzn. Najlepsze w nim – poza odstresowaniem – jest to, że docenia je rodzina i przyjaciele. A uczyć się można nie tylko z warsztatów i tutoriali, ale również licznych książek (po to, by kiedyś być może nawet napisać własną). To również prawdziwie rodzinne hobby.

2. Cięte koszulki „Adam Saaks style”

A może przeróbka odzieży? I to w sposób, który jest prosty, daje niezwykłe efekty, a jednocześnie pozwala się emocjonalnie wyżyć. Wystarczy stary podkoszulek i para nożyczek, by zabawić się w „krawiectwo” bez igły. Pomysłodawcą tworzenia ażurowych koszulek był Adam Saaks, który zrobił z tego niezły biznes – jest zapraszany na pokazy mody, podczas których tworzy „dzieła” bezpośrednio na ciele modelki.

Aby stać się ekspertem w tej materii wystarczy kilka zużytych podkoszulków i ostre nożyczki. Całą masę poradników znaleźć można w mediach społecznościowych. Wystarczy wpisać frazy „Adam Saaks” lub „Cut off t-shirt”. Tnie się nie tylko koszulki, ale również getry czy kostiumy kąpielowe. A taką pociętą koszulkę można z powodzeniem wystawić za kilka złotych na sprzedaż bądź podarować przyjaciołom. A dla inspiracji warto pooglądać kanał Adama Saaksa.

3. Ceramika artystyczna

jugs-64975_640Aby robić ceramikę, wcale nie potrzeba mieć na wyłączność koła garncarskiego (choć dobrze mieć piec). Rękodzieła ceramicznego najlepiej nauczyć się podczas warsztatów – kurs ceramiczny I stopnia to wydatek około 500 zł, ale pierwsze szlify można zdobywać również w Internecie. Pomocne będą grupy na Facebooku: np. ceramicznie zakręceni, tutoriale na YouTube i blog osób zajmujących się ceramiką: Mojaceramika.pl/blog/, pracownia-kamika.pl.

potter-1139047_640

4. Makrama

Technika nieco zapomniana przez lata, powoli odżywa. Makramy, czyli plecionki ze sznurków, wykorzystać można zarówno do wyrobu biżuterii jak i bardziej „poważnych” elementów typu wieszaki na doniczki, dekoracje ścienne czy inne ozdoby. Trzeba do tego mieć cierpliwość i sprawne palce, a naukę można zacząć z powodzeniem z blogów (np. kreatywnaprzyjemnosc.pl)  i tutoriali na Youtube. Do tej kategorii „hand made” zaliczmy też wszystkie typy szydełkowania, robienia na drutach czy nawet tworzenia uroczych zabawek dla dzieci:

plush-958364_640

5. Przetwory domowe

compote-428111_640Własnoręcznie przyrządzone dżemy, marynaty, sosy – to nie tylko pomysł na to, by w zdrowiu i różnorodności przetrwać zimę, ale również ukłon w stronę zdrowszego jedzenia (wiesz, co jesz). Małe słoiczki dżemu sprawdzą się również w roli prezentów dla najbliższych. Jedyny minus tego hobby to konieczność posiadania sporej ilości miejsca w domu na składowanie słoików.

6. Decoupage / Biżuteria / Odnawianie mebli

Ręczne robótki na wszelkie możliwe sposoby. Wystarczy kilka serwetek, koralików, klej, szpachla, a w zasadzie wizyta w dobrze zaopatrzonym sklepie do dekoracji, by utonąć w powodzi możliwości. Technik zdobienia jest bardzo dużo. Niektóre dość proste (jak zwykła biżuteria z koralików) inne nieco bardziej zaawansowane (jak wirewrapping). W ramach rękodzieła można też przerzucać się z techniki na technikę, łączyć je i rozwijać. To hobby, w którym możliwości nigdy się nie kończą. A miejsc, w których można się tego uczyć, jest mnóstwo. Zwłaszcza na YouTube.

7. Arduino

arduino-1128227_640Przeznaczone dla pasjonatów elektroniki. Pozwala na projektowanie własnych układów. Po co? Po to, by praktycznie od razu móc tworzyć działające systemy, np. LEDowe zabawki dla dziecka, elementy automatyki domowej, czy np. budzik. Internet pełny jest grup bawiących się Arduino, a osobom, które zaczynają poznawać świat mikrokontrolerów, polecamy kurs na stronie forbot.pl

8. Fotografia

Był czas, kiedy robienie zdjęć było zarezerwowane dla nielicznych. Dziś praktycznie każdy może spróbować sił w sztuce fotografii. I to nieważne, czy będziesz robić piękne artystyczne zdjęcia, czy po prostu machał landszafciki – ważne, by się odstresować i dobrze bawić. W najgorszym razie pozostanie Ci sporo cyfrowych pamiątek.

9. Mydło / świece / kosmetyki

soap-1209344_640Czy wiesz, że w domu możesz nawet zrobić świece, mydło czy nawet własny balsam do ciała? Choć wydaje się to nieprawdopodobne, można kupić wszelki osprzęt i składniki, które są do tego potrzebne. Jak to zrobić, dowiesz się oczywiście z warsztatów bądź internetu.

10. Cokolwiek innego

Jeśli żaden z podanych powyżej pomysłów nie ujął Cię za serce, to możesz poszukać inspiracji na licznych stronach które albo sprzedają produkty typu hand made (np. etsy.com), albo oferują instrukcje i tutoriale. Na Instructables.com możesz np. dowiedzieć się: jak stworzyć księgę zaklęć Harry’ego Pottera, drewniany głośnik czy poznać 20 sposobów na jakie możesz przerobić stary podkoszulek.

Tagi: