10.000$ rocznie – tyle warte jest posiadanie przyjaciela w pracy!

startup-593304_640Czy w związki emocjonalne można przełożyć na pieniądze? Romantycy mówią, że nie, a naukowcy ciągle próbują znaleźć równanie, które powie nam ile kosztuje miłość bądź złamane serce. Na razie obliczyli ile warta jest przyjaźń w miejscu pracy. Jak na polskie warunki kwota jest dość abstrakcyjna – ale metodologia badania – trzeba przyznać, że ma sens.

Nie każdy z nas ma to szczęście posiadać pracę, którą uwielbia. Mało tego, większość z nas raczej nie lubi poniedziałków, a niektórzy szczerze ich nienawidzą. Jeśli nie lubi się swojej pracy, ma to wpływ na całe życie (a nie tylko na te 8 godzin). Osoba sfrustrowana swoją pracą jest po prostu mniej szczęśliwa, rzadziej spędza czas z przyjaciółmi i rodziną, ma mniejsze poczucie rozwoju i częściej choruje – generalnie dramat, prawda? Jeśli jednak mamy w pracy (nawet takiej, którą nie bardzo lubimy) bliską nam osobę, z którą możemy porozmawiać, z którą lubimy się spotykać i spędzać z nią czas, to praca – nawet jeśli zadania nas nie interesują – staje się łatwiejsza do zniesienia a my stajemy się szczęśliwsi.

To założenie zastosowali amerykańscy naukowcy i próbowali zmierzyć wartość przyjaźni w miejscu pracy odnosząc się do tego, co musiałby zrobić człowiek nie lubiący swojej pracy by poczuć się tak samo dobrze jak osoba, która co prawda pracy nie lubi, ale ma w niej przyjaciela. Niestety, by osiągnąć podobny stan psychofizyczny, trzeba byłoby wydać 10.000 $ – stąd wyliczenie wartości przyjaźni w pracy.

Doceńcie to, ze macie w firmie bliską osobę. A jeśli nie macie, to dobrze się rozejrzyjcie – może można się z kimś zaprzyjaźnić?

Tagi: