Typy współpracowników – 9 najbardziej nielubianych
Za dobrze dogadujesz się ze współpracownikami i koniecznie chcesz to zepsuć? Nie masz pomysłu, jak to zrobić? Wystarczy, że staniesz się jednym z typów współpracowników, z którymi nikt nie chce pracować.
Open space sprzyja integracji współpracowników – zamiast spędzać czas pracy w towarzystwie kilku osób z działu, oglądasz większość twarzy w firmie. Taki stan rzeczy obnaża ludzkie wady. Nawet najbardziej zatwardziali zwolennicy skupienia nie są w stanie przesiedzieć ośmiu godzin w słuchawkach. A gdy widzisz i słyszysz, nie sposób uniknąć tych, którzy najbardziej przeszkadzają w pracy. Jeśli chcesz koniecznie zepsuć swoje kontakty ze współpracownikami wystarczy, że z zaangażowaniem będziesz wczuwał się w jedną z poniższych ról. A może już jesteś jednym z nich?
- Cierpiętnik
Nieważne, czy to poniedziałek rano, czy piątek po południu – każdy powód do narzekań jest dobry. Pogoda zawsze zła – latem za ciepło, zimą za zimno. I koniecznie ton, który podkreśla dramaturgię. Nie lubi konkurencji. Jest w stanie każdemu udowodnić, że to on ma najgorzej i całe zło świata sprzysięgło się właśnie wobec niego.
- Żartowniś
Nawet najwięksi zwolennicy rozluźniających żartów mają przy nim dość. W bardziej znośnej wersji jest mistrzem sucharów. W znacznie gorszej zapewnia myszkę komputerową zatopioną w galaretce, akurat gdy jest Ci niezbędnie potrzebna do nadrobienia pourlopowych zaległości. Śmieszy za pierwszym razem, ale za kolejnym niczym odgrzewany kotlet przestaje smakować.
- Ściemniacz pospolity
Ubarwianie rzeczywistości nie jest mu obce. Przechwałka na przechwałce przechwałką pogania. Słysząc o sukcesie jest w stanie w ułamku sekundy, bez zająknięcia, opowiadać o swoich dokonaniach, które są oczywiście znacząco lepsze. Jedyny moment, kiedy jest zbity z tropu, to gdy ktoś nakryje go na nieścisłościach w opowiadanych historyjkach.
- Ważniak
Stanowisko nie ma znaczenia – i tak udowodni, że jest co najmniej bardzo ważny, jeśli nie najważniejszy w biurze. Wszystko wie najlepiej i zaciekle broni swojej racji, nawet gdy jej nie ma. Nieistotne, czy ktoś go słucha – i tak znajdzie ofiarę, która nie będzie potrafiła się przed nim obronić.
- Leniwiec
Powolutku, pomalutku, po co się śpieszyć – to jego życiowa decyzja. Praca męczy, więc każdą stosowną chwilę przeznacza na odpoczynek. Wydawałoby się, że nie ma gorszego współpracownika, ale wtedy dowiadujesz się, że istnieje…
- Spycholog stosowany
Nie dość, że pracowitość nie jest mu znana, to zadba, żeby każde zadanie znalazło swojego odpowiedzialnego – ważne, żeby nie jego. Nie liczy się z ilością obowiązków innych osób, gdy tylko widzi możliwość, przerzuca swoje obowiązki na innych, czym wywołuje u współpracowników niechęć, a w firmie spięcia.
- Egoista
Liczy się tylko on i jego potrzeby. Nie zamieni się na dyżury, jego życie prywatne jest najważniejsze, chętnie przyjmuje pomoc, nie pomagając nikomu.
- DJ
Wydawałoby się, że biuro nie jest miejscem, które da mu pole do popisu. To tylko pozory. Nawet, gdy nauczy się używania słuchawek, jego otoczenie i tak będzie miało niejedną okazję, by poznać jego playlistę. Do swoich ulubionych i wyczekanych chwil zalicza integrację – idealną, zdaniem DJa, okazję, by zapoznać Cię z dobrą muzyką. Dobrą, jego zdaniem, oczywiście…
- Plotkarz
Biurowa klasyka. Nic się przed nim nie ukryje – a każdy powód jest dobry, by stworzyć do niego historię. A potem przekazywać ją dalej w biurowej kuchni. Jak to w głuchym telefonie bywa, historia zmienia się i ewoluuje. Chyba, że plotkarz znajdzie następny fascynujący temat.
Na dłuższą metę nikt nie chce mieć do czynienia z toksycznymi współpracownikami. Kultura pracy i atmosfera panująca w biurze są równie ważne jak zarobki. Jeśli widzisz w sobie cechy nielubianego pracownika – określ, jakie Twoje zachowania przeszkadzają innym i zacznij pracę nad sobą już dziś.