O pracę w Szwajcarii nie łatwo

Marzy ci się praca w kraju, w którym zarobki są wysokie a warunki pracy jedne z najlepszych w Europie? W takim razie polecamy Szwajcarię. Niestety, ofert pracy dla Polaków nie ma zbyt wiele.

Polacy, od 1 czerwca mogą legalnie podejmować pracę w Szwajcarii. Niestety wszyscy Ci, którzy marzyli o tym, by przenieść się do tego niewielkiego kraju nie mają zbyt wielu możliwości. Szwajcaria rynek pracy otworzyła, ale wymagania wobec pracowników są wysokie, a ofert pracy jak na lekarstwo. W czerwcu – kolejny miesiąc z rzędu, poziom bezrobocia w Szwajcarii spadł do zaledwie 3% przy czym wśród Szwajcarów wynosi zaledwie 2,1% a u emigrantów 5,8%.

Otwarcie rynku pracy w Szwajcarii wcale nie zaowocowało zwiększeniem się liczby ofert pracy. Najbardziej poszukiwane są trzy grupy zawodów: robotnicy wykwalifikowani (głównie spawacze, dekarze, stolarze), pracownicy opieki medycznej (zarówno pielęgniarki jak i lekarze) oraz – jak w całej Europie – specjaliści IT. Zarobki są konkurencyjne, choć warto pamiętać o tym, że Szwajcaria jest też krajem dość kosztownym (pewnym rozwiązaniem stosowanym przez emigrantów pracujących w Genewie lub Lozannie jest mieszkanie we Francji i codzienne dojeżdżanie do pracy). Praktycznie na wszystkich stanowiskach wymaga się również znajomości języka niemieckiego oraz francuskiego lub angielskiego – znajomość języków obcych jest mocno związana z tym, w którym kantonie podejmuje się pracę.

W Polskich serwisach oferujących pracę za granicą, oferty pracy w Szwajcarii pojawiają się sporadycznie, dlatego lepszym rozwiązaniem jest szukanie pracy na stronach szwajcarskich serwisów pracy. Obecnie, największe bezrobocie panuje w Genewie, a najmniejsze w Nidwalden.

fot.:Michael Faes/sxc.hu (Lucerna)