Kobiety na rynku pracy. Zobacz aktualne dane!

“Ja jestem kobieta pracująca – żadnej pracy się nie boję” – pamiętacie te słowa bohaterki “Czterdziestolatka”? Wbrew pozorom od czasu kiedy był wyświetlany ten serial nie za wiele się zmieniło w życiu zawodowym polskich kobiet. 

Jako, że w marcu obchodzimy Dzień Kobiet, to chcielibyśmy z tej okazji bliżej przyjrzeć się aktualnej sytuacji pań na rynku pracy. Jak wygląda poziom ich wynagrodzeń i aktywności zawodowej? Na te pytania i wiele innych odpowiadamy w poniższym artykule.

 

Aktywność zawodowa

Jak to się zaczęło? Kobiety w Polsce na rynek pracy wchodziły stopniowo. W latach 50-tych ich udział w ogólnej liczbie zatrudnionych wynosił zaledwie 30%. Dwadzieścia lat później wskaźnik ten ukształtował się na poziomie 40%, a od roku 2014 utrzymuje się na poziomie około 49%. Niestety to jeden z najgorszych wyników w Unii Europejskiej.

 

Praca i płaca

Gdyby ktoś Ci zaproponował pracę, w której nie będziesz otrzymywał wynagrodzenia przez dwa miesiące w roku, to jakbyś zareagował? Warto się nad tym dobrze zastanowić, gdyż…z podobną sytuacją mierzy się większość kobiet. Tylko warunki nie są określane wprost! Badania pokazują, że kobiety w Unii Europejskiej otrzymują wynagrodzenie za pracę średnio niższe o 16,4% niż mężczyźni. To oznacza, że pracują za darmo od 4 listopada do końca roku, podczas gdy praca mężczyzn jest opłacana do 31 grudnia. Jeśli kiedyś słyszałeś o Europejskim Dniu Równej Płacy, to już wiesz dlaczego został ustanowiony na 4 listopada. 

 

Dlaczego jest tak, a nie inaczej

Badania pokazują, że kobiety i mężczyźni zupełnie inaczej podchodzą do procesu rekrutacji. Kobiety są zdecydowanie bardziej krytyczne wobec siebie i decydują się na ubieganie o dane stanowisko, o ile spełniają wszystkie wymagane kryteria (dla porównania: mężczyźni aplikują, gdy spełniają około 60% kryteriów). Panie rzadziej też aplikują na wyższe stanowiska i trudniej im przychodzi zapytanie o wyższe wynagrodzenie. Globalnie tylko 17 proc. stanowisk w radach nadzorczych zajmują kobiety. Zazwyczaj to właśnie na nie zazwyczaj spadają obowiązki związane z wychowaniem dzieci i opieką nad domem.

 

Gdzie sytuacja kobiet jest najlepsza?

Na świecie zmiany w tej kwestii postępują dość powoli. Największą dbałość o prawa kobiet na rynku pracy wykazują kraje skandynawskie i to w nich zachodzą najbardziej radykalne decyzje mające na celu wyrównanie szans. Na Islandii kobiety zajmują 48% miejsc w parlamencie, Szwecja jako pierwsza na świecie wprowadziła urlop tacierzyński, a w Finlandii mamy najwyższy odsetek wykształconych kobiet (aż 49%). Do tego premier Finlandii, podjęła decyzję, które mają wpłynąć na równiejszy podział obowiązków rodzicielskich między kobietami i mężczyznami – Rząd przyznał dla każdego z rodziców około 7 miesięcy płatnego urlopu rodzicielskiego. 

Myślisz, że jest szansa na to, że kiedyś podobnie będzie wyglądało to w Polsce?

 

Zamiast bukietów…

W obecnej sytuacji większość kobiet 8 marca zamiast goździków i rajstop pewnie wolałaby otrzymać wynagrodzenie swoich kolegów. My na Dzień Kobiet życzymy wszystkim Paniom, by to jak najszybciej się ziściło!