Wywiad rekrutacyjny online za pomocą aplikacji?


Być może już niedługo tradycyjne rozmowy kwalifikacyjne odejdą w zapomnienie. Zastąpią je takie aktywności jak gry rekrutacyjne, Assessmenty czy aplikacje online odpytujące kandydatów. Taką aplikację stworzyła firma z Kalifornii. Umożliwia ona przeprowadzenie wywiadu na żywo, ale bez rozmowy w cztery oczy.

Sparcin to narzędzie dla rekruterów, które może zmienić rynek rekrutacji o ile tylko uda się przekonać osoby prowadzące spotkania rekrutacyjne, że wywiad online może być równie skuteczny jak tradycyjna rozmowa kwalifikacyjna (ja na razie nie jestem przekonana). Na czym polega?

Otóż aplikacja pozwala osobom, które mają przeprowadzić rekrutację na skonstruowanie zestawu pytań, jakie zostaną zadane kandydatom podczas rekrutacji. Pytania te tworzone są przez użytkowników aplikacji (a prowadzący wywiad może też dodać je sam). Użytkownicy zapewniają również odpowiedzi na te pytania rekrutacyjne, które następnie kandydat, który bierze udział w rekrutacji wybiera i w ten sposób odpowiada na pytania osoby rekrutującej (może tez samodzielnie wpisać odpowiedź).

Ułatwieniem ma tu być zarówno tworzenie jednego, takiego samego dla wszystkich kandydatów projektu wywiadu rekrutacyjnego, jak i możliwość korzystania z ogromnej bazy pytań rekrutacyjnych. Poza tym, manager może poprosić użytkowników serwisu o ocenę odpowiedzi kandydata i w ten sposób uzyskać opinię na jego temat.

Dziwne? Na pewno nietypowe i nastawione na badanie przede wszystkim doświadczenia i umiejętności. Po samych odpowiedziach „do wyboru” czy nawet pisemnych stwierdzeniach trudno zorientować się w niektórych kompetencjach czy charakterze kandydata (np. czy ma wysoki poziom energii, jest rzeczywiście zainteresowany wybranym obszarem pracy itd.). Być może jednak tego typu zautomatyzowane rekrutacje są przyszłością? Kto wie…