Sposoby na pensję, o jaką zabiegasz

Przez całą Twoją zawodową karierę będziesz doświadczać zmian w wynagrodzeniu. W części przypadków może to być doświadczenie z dużą dozą przyjemności, kiedy zarobki będą rosnąć – czy to w wyniku awansu, czy też docenienia Twojego dorobku i umiejętności. Mogą zdarzyć się też inne przypadki, kiedy wysokość wynagrodzenia nie będzie dorównywać Twoim kompetencjom.

Osiągnięcie satysfakcjonującego poziomu wynagrodzenia bądź jego określenie i uargumentowanie (a przy tym uzyskanie zgody pracodawcy) to trudny i żmudny proces, szczególnie jeśli zastanawiasz się, czy lepiej walczyć o podwyżkę, czy też szukać szczęścia gdzie indziej.

Jeśli postanowisz odejść z pracy z powodu niezadowalającej pensji, bardzo ważne jest, by wybierając inne oferty, mieć poczucie (graniczące z pewnością), że przyszłe zarobki uwzględnią wszystkie Twoje walory. Aby tak się stało, nie obejdzie się bez badania rynku, porównywania i negocjowania.

Jeśli wiesz, jak to zrobić, bliżej Ci do końcowego sukcesu, ale jeśli sprawia Ci to kłopot – zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, które opracował serwis Glassdoor.

  1. Poznaj swoją wartość

Od tego trzeba zacząć – od sprawdzenia, jak rynek wycenia Twoje kompetencje. Pod uwagę bierze się i lata pracy, i osiągnięcia, i umiejętności – w różnych konfiguracjach, tzn. w jednym miejscu wszystkie te czynniki mają znaczenie, a w innym – tylko część.

  1. Sprawdź, jak firma płaci

Jeśli jesteś w procesie rekrutacyjnym, warto sprawdzić zasady, na podstawie których firma wynagradza swoich pracowników, szczególnie na interesujących Cię stanowiskach. Gdy okaże się, że zarobki pozostawiają nieco do życzenia, przygotuj argumenty uzasadniające Twoje oczekiwania.

  1. Zachęć firmę, by to ona pierwsza złożyła ofertę

Zachowaj czujność i staraj się nie mówić o dotychczasowych zarobkach. Tak poprowadź rozmowę, by to od firmy wyszła propozycja wynagrodzenia. Możesz wówczas podbić stawkę i uzasadnić, dlaczego warto Cię zatrudnić, czyli jaką wartość wniesiesz do przedsiębiorstwa. W sytuacji, kiedy zgłaszasz się na rozmowę, znając propozycję finansową i akceptując ją (mimo, że nie jest Ci z nią po drodze), sprawiasz, że firma ma szansę pozyskać kompetentną osobę poniżej jej rzeczywistej wartości. A nie chcesz przecież do tego dopuścić.

Jak odpowiedzieć na pytanie o oczekiwane wynagrodzenie? Wskazać na swoje mocne cechy, uwypuklić kluczowe kompetencje, dowodząc, że jest się najlepszym wyborem na dane stanowisko.

  1. Poznaj inne oferty

Jednym z częściej popełnianych błędów przez kandydatów jest skupienie się tylko na jednej firmie, może na dwóch, w trakcie poszukiwania pracy. Oczywiście, jeśli z całą mocą można stwierdzić, że to firma lub firmy marzeń – niech tak będzie. Ale dlaczego nie sprawdzić gdzie indziej, teoretycznie w mniej oczywistych miejscach? Chociażby dlatego, by wycenić swoją atrakcyjność, a kto wie, czy nie poznać nowej firmy marzeń.