Rezonans magnetyczny w rekrutacji?

Otwartość na innych i postawę prospołeczną można zdiagnozować za pomocą skanowania mózgu! Do takiego wniosku doszli naukowcy z Uniwersytetu Cambridge w Wielkiej Brytanii. Okazuje się, że u osób które są towarzyskie, przyjacielskie i otwarte na kontakty społeczne, dwie struktury w mózgu – brzuszna część ciała prążkowanego oraz położona w okolicy oczodołów kora przedczołowa są większe. Oznacza to, że zwykły rezonans magnetyczny byłby w stanie ujawnić, kto z kandydatów do pracy jest bardziej otwarty na innych.

Badanie za pomocą rezonansu magnetycznego mogłoby zostać wykorzystane podczas rekrutacji kandydatów do pracy – takie wykorzystanie naukowego odkrycia zaproponował Newsweek. Dla pracodawców byłaby to spora korzyść, bowiem teraz, chcąc zatrudnić osobę która doskonale radzi sobie w kontaktach interpersonalnych trzeba opierać się na mniej pewnych dowodach uzyskiwanych w trakcie wywiadu czy obserwacji kandydata, co nie zawsze odzwierciedla prawdę (kandydat może kłamać, może też być podczas spotkania bardzo zdenerwowany, co zaburzy jego zachowanie i rekruter nie dostrzeże otwartości kandydata).

Oczywiście, wykorzystanie rezonansu do rekrutacji nie byłoby proste, ani tanie. Pozostawałaby też kwestia etyki wprowadzenia takiego badania do rekrutacji, ale sam pomysł na rekrutację poprzez skan mózgu wydaje się ciekawy.

Zgodzilibyście się na to, aby pracodawca „prześwietlił” Wam mózg podczas rekrutacji?

źródło: newsweek.pl